Opodatkowanie dostawy nieruchomości. sygn: 0115-KDIT1-3.4012.555.2017.1

Opodatkowanie dostawy nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2017 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 6 września 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 24 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 9 grudnia 2010 r. Wnioskodawca nabył w trybie przetargu od Gminy Miejskiej własność nieruchomości o powierzchni 1,9169 ha stanowiącą grunty orne (Rlllb-0,3566 ha i RIVa-1,3800 ha), pastwiska trwałe (PsV-0,0778 ha) i nieużytki (N-0,1025 ha), zwaną dalej Nieruchomością. Nieruchomość nie była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zaś w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wchodziła w skład obszarów rolniczej przestrzeni produkcyjnej przeznaczonych do przekształceń R2 i stanowiła tereny produkcji, składów, usług i górnictwa. Nabycie nastąpiło w związku i na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej za cenę brutto 1.075.700,00 zł (w tym 22% podatek VAT). Wnioskodawca skorzystał z przysługującego uprawnienia do odliczenia podatku VAT (wówczas 22%). W 2011 roku dla Nieruchomości został wydany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym określono jej przeznaczenie jako teren zabudowy produkcyjnej i usługowej. Na Nieruchomości do dnia dzisiejszego nie powstała żadna inwestycja i Nieruchomość w rejestrze gruntów posiada w dalszym ciągu status gruntów rolnych. Wnioskodawca zamierza sprzedać Nieruchomość na rzecz osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, która nabędzie nieruchomość do celów prywatnych z zamiarem wykorzystywania jej rolniczo.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Czy sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem VAT?


Stanowisko Wnioskodawcy,


W ocenie Wnioskodawcy na zadane pytanie należy udzielić odpowiedzi twierdzącej ponieważ:


  1. Wnioskodawca przy zakupie Nieruchomości skorzystał z prawa odliczenia VAT,
  2. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego określono jej przeznaczenie jako teren zabudowy produkcyjnej i usługowej.


Zgodnie z art. 2 punkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług Nieruchomość należy zakwalifikować jako tereny budowlane.


Mając na uwadze:


  1. w/w kwalifikację Nieruchomości,
  2. fakt, iż Wnioskodawca (Sprzedający) jest przedsiębiorcą,
  3. fakt, że Nieruchomość została przez Wnioskodawcę nabyta w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej,

niemożliwe jest skorzystanie z jakichkolwiek zwolnień ani wyłączeń przewidzianych w ustawie o podatku od towarów i usług i transakcję należy opodatkować na zasadach ogólnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k?14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika