Czy uzyskane przychody ze zbycia akcji nabytych przed 1 stycznia 2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem (...)

Czy uzyskane przychody ze zbycia akcji nabytych przed 1 stycznia 2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem 19%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14 a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych oceniając stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji w zakresie sprzedaży akcji serii I, jako prawidłowe, natomiast zakresie sprzedaży akcji serii II, jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Na wniosek dyrektora (...) Przedsiębiorstwa (...) Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej w Warszawie dokonało likwidacji przedsiębiorstwa państwowego i przekształciło je w Spółkę Akcyjną. W 1992 roku Podatniczka nabyła akcje serii I na podstawie publicznej oferty. Wszystkie akcje były opłacone w 100%. Oferta ukazała się 28.05.1992r. w Rzeczpospolitej Nr 125. Akcje mógł kupić każdy zainteresowany ofertą. W 1999r Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy postanowiło podwyższyć kapitał akcyjny spółki. Środki finansowe na podwyższenie kapitału akcyjnego spółki zostały zgromadzone w ten sposób, że zysk roku 1998 między innymi został przeznaczony na dywidendę dla akcjonariuszy z przeznaczeniem na podwyższenie kapitału akcyjnego. Podwyższenie kapitału akcyjnego nastąpiło przez emisję akcji imiennych serii II. Akcje serii II Podatniczka otrzymała w stosunku do ilości posiadanych akcji ? na każdą posiadaną akcję serii I przysługiwało prawo poboru jednej akcji serii II. Ponadto w okresie od 1993r do 2003r.włącznie Pani X dokonała zakupu akcji w sposób opisany powyżej. Bezwzględnym warunkiem nabycia akcji serii II był fakt posiadania akcji serii I. Tylko właściciele akcji serii I mogli nabyć akcje serii II i jednocześnie nie mieli prawa zrzec się tych akcji. O podwyższeniu kapitału akcyjnego i emisji akcji serii II decyzję podjęło Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Podatniczka sprzedała wszystkie akcje w 2005 roku i sprzedaż tych papierów wartościowych nie była przedmiotem działalności gospodarczej.

Porady prawne

2. Przedmiot interpretacji: Podatniczka zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy uzyskane przychody ze zbycia akcji nabytych przed 1 stycznia 2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem 19%.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Pani X uważa, że przychody ze zbycia akcji nabytych w publicznej ofercie przed 1 stycznia 2004r. nie podlegają opodatkowaniu.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: W myśl przepisu art.10 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit a) do c). Zgodnie z treścią art. 30b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dodanym przez ustawę z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz.1956 ze zm.), od 1 stycznia 2004r. dochody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym według 19% stawki.

Do czasu wejścia w życie tej nowelizacji przepis art.52 pkt.

1 lit.b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w obowiązującym wówczas brzmieniu, zwalniał od podatku dochody uzyskane przez podatników w okresie od 1 stycznia 2001r. do 31 grudnia 2003r z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Zwolnienie dotyczyło papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu publicznego, a jednocześnie nabytych na podstawie: - publicznej oferty lub - na giełdzie papierów wartościowych, albo - w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo - na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r.- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U.Nr 118, poz.754 i nr 141, poz.945, z 1998r. nr 107, poz.669 i nr 113, poz.715 oraz z 2000r. nr 22, poz.270, nr 60, poz.702 i 703, nr 94, poz.1037 i nr 103, poz.1099) przy czym zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli sprzedaż tych papierów wartościowych jest przedmiotem działalności gospodarczej.

Pomimo wprowadzonych zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, omawiane zwolnienie zostało utrzymane w mocy. Postanowienie w tym zakresie zawiera art.19 ust.1 pkt 2 powołanej wyżej ustawy z dnia 12 listopada 2003r., który stanowi, że nowych przepisów nie stosuje się do dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art.52 pkt 1 lit.b) ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r., pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r.

Powyższe zwolnienie może mieć zastosowanie jedynie w przypadku, gdy papiery wartościowe zostały nabyte na podstawie publicznej oferty. Pojęcie ?publicznej oferty? nie zostało zdefiniowane przez ustawę podatkową. Przepisy normujące publiczny obrót papierami wartościowymi zawarte zostały w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997r. ? Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi ( tekst jednolity Dz.U. z 2002r. Nr 49, poz.447 z późn.zm.). Kwestie publicznego charakteru oferty należy rozstrzygać na podstawie przepisów powyższej ustawy. Zgodnie z treścią art.2 ustawy, definicja publicznego obrotu określa trzy elementy, które muszą występować łącznie. Ustawowymi znamionami publicznego obrotu papierami wartościowymi są zatem: - proponowanie nabycia lub przenoszenie praw - z emitowanych w serii papierów wartościowych - przy wykorzystaniu środków masowego przekazu lub w inny sposób, jeżeli proponowanie nabycia skierowane jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabycie akcji serii I miało miejsce przed dniem 1 stycznia 2004r. i odbyło się w drodze oferty publicznej. Zatem, zgodnie z przepisami art.19 ust.1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw w związku z art.52 pkt 1 lit.b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dochód uzyskany przez Panią w 2005 roku z tytułu zbycia akcji serii I będzie podlegał zwolnieniu.

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym - prawo nabycia akcji serii II przysługiwało ściśle określonej grupie osób. Wskazuje to na fakt, iż oferta nabycia nie miała charakteru publicznego w rozumieniu art.2 ust.1 ustawy ? Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Oferta ma charakter publiczny, jeżeli zapewniony jest powszechny dostęp do akcji przez ogół społeczeństwa bez względu na liczbę osób, do których jest skierowana. Jeżeli oferta skierowana jest tylko do konkretnie oznaczonych adresatów, to nawet gdy ich liczba przewyższa 300 osób, nie można mówić o ofercie publicznej w rozumieniu przepisów w/w ustawy ? Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. W związku z powyższym, dochód uzyskany w 2005 roku ze sprzedaży akcji serii II podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art.30b w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe - postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika