Czy podlega opodatkowaniu przychód ze sprzedaży mieszkania i w jakiej wysokości?

Czy podlega opodatkowaniu przychód ze sprzedaży mieszkania i w jakiej wysokości?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a§1-4 w związku z art.216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze.zm./ postanawia wydać Wnioskodawcy pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oceniając jego stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 07.12. 2006r. (uzupełnione w dniu 14.12.2006r.) o udzielenie interpretacji odnośnie zryczałtowanego podatku dochodowego od sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatniczka wraz z byłym mężem w 2000r. nabyła na prawach wspólności majątkowej własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Zakup w/w lokalu został sfinansowany z następujących źródeł: 75.000zł pochodziło ze sprzedaży mieszkania, które stanowiło majątek osobisty Podatniczki nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego, pozostała część kwoty tj. 49.000zł pochodziła z majątku wspólnego. W dniu 15.06.2004r. związek małżeński został rozwiązany z jednoczesnym dokonaniem podziału majątku wspólnego. Wartość majątku w dniu podziału wynosiła 180.000zł (w tym 150.000zł to mieszkanie, 30.000zł samochód). W wyniku podziału sąd przyznał Podatniczce mieszkanie wraz z wyposażeniem, natomiast mężowi samochód wraz z obowiązkiem spłaty przez Podatniczkę na rzecz męża kwoty 50.000zł. W dniu 21.11.2006r. Podatniczka sprzedała to mieszkanie za kwotę 255.000zł.

Przedmiot interpretacji: Czy podlega opodatkowaniu przychód ze sprzedaży tego mieszkania i w jakiej wysokości?

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatniczka uważa, iż przychód ze sprzedaży tego mieszkania nie podlega opodatkowaniu, ponieważ od daty nabycia przez nią tego mieszkania upłynęło pełne 5 lat kalendarzowych (za datę nabycia przyjmuje datę zakupu mieszkania wraz z byłym mężem, czyli dzień 28.08.2000r).

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy: Artykuł 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż źródłem przychodów jest odpłatne zbycie: a/ nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b/ spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, c/ prawa wieczystego użytkowania gruntów, d/ innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przychód ten, zgodnie z art. 28 ust. 2 w/w ustawy, podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, płatnym bez wezwania w terminie 14 dnia od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, czyba że w tym samym terminie podatnik złoży oświadczenie, że uzyskany ze sprzedaży przychód przeznaczy nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele mieszkaniowe określone w art.21 ust.1 pkt 32 lit.a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłaczną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (działu spadku, podziału majątku wspólnego) jest nabyciem tych rzeczy. Zgodnie z przyjęta linią orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem rzeczy w rozumieniu art.10 ust.1 pkt 8 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli: - podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty lub - jeżeli warość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Stosownie do treści art.32 § 1 i § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich. W szczególności stanowią dorobek małżonków: pobrane wynagrodzenia za pracę oraz inne usługi świadczone osobiście przez któregokolwiek z małżonków oraz dochody z majątku wspólnego, jak również z odrębnego majątku każdego z małżonków. Ustrój wspólności ustawowej, obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wpólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałem, a także nie mogą żądać podziału majatku objętego wspólnością (art.35 K.r.o). Dopiero z chwilą ustania wspólnoty ustawowej wpólność ta ulega przekształceniu. Z chwilą ustania wspólności ustawowej małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek (art.43 § 1 K.r.o).

Za datę nabycia nieruchomości, która przypada danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniki podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez byłego małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżenskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział byłego małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

W przedstawionym stanie faktycznym wartość otrzymanego prawa do lokalu mieszkalnego, otrzymanego przez Wnioskodawczynię, w wyniku podziału majątku wspólnego przekroczyła jej udział w majątku dorobkowym małżeńskim, w zamian za dokonaną spłatę gotówkową w kwocie 50.000zł.

Zatem należy przyjąć że w tej części, która przekroczyła udział Podatniczki w majątku wspólnym (od części w jakiej została ona nabyta poprzez spłatę) podlegać będzie opodatkowaniu zgodnie z art.28 ust.2 ustawy - zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%.W wyniku podziału majątku dorobkowego Podatniczka otrzymała majątek o wartości 150.000zł tj. równowartość 83,33% majątku dorobkowego. Zatem przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu przed upływem 5 lat od podziału majątku wspólnego podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w takiej części, w jakiej odpowiada przekroczeniu udział w majątku wspólnym. W przypadku Podatniczki nadwyżka ponad 50% wartości sprzedawanego mieszkania w kwocie 84.991,50zł (33,33%) podlega opodatkowaniu.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji. Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez nich zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pakt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika