Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez prezesa zarządu spółki (...)

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez prezesa zarządu spółki z o.o., w ramach zawartej umowy zlecenia oraz zakresu obowiązków przypisanymi do zajmowanego stanowiska.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20.10.2006r. (data wpływu do Urzędu ? 23.10.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 23.11.2006r. (data wpływu do Urzędu - 24.11.2006r.), jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Od dnia 01.10.2004r., Wnioskodawca wykonuje na podstawie umowy zlecenia czynności prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W umowie tej określono warunki wykonywania zleconych czynności oraz wynagrodzenie. Odpowiedzialność stron umowy została określona w ustalonym na jej podstawie zakresie obowiązków, w którym wskazano, że odpowiedzialność wobec osób trzecich za czynności w nim określone jako obowiązki Wnioskodawcy, leżą po stronie spółki jako zlecającego. Wnioskodawca był przekonany, iż zawarta umowa zlecenie, wraz z zakresem obowiązków spełnia warunki określone w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca w jednym z wydawnictw internetowych spotkał się z poglądem, że wszystkie trzy elementy wymienione w przepisie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, muszą być zawarte bezpośrednio w umowie, a nie w przepisach przez nią powołanych. Zatem Podatnik jest zdania, że może skorzystać z rozwiązań zawartych w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:? art. 15 ust. 1 i ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? zwanej dalej ustawą,

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 ? 9 ustawy z dnia 26. lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich (art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy).

W art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest między innymi mowa o przychodach uzyskiwanych z tyt.

zawartych umów zlecenia, uzyskiwanych wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej. Mając na uwadze w/w przepisy, należy stwierdzić, iż warunkiem wyłączenia czynności, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zakresu działania przepisów ustawy, jest ich wykonywanie w określonych okolicznościach tzn. osoby wykonujące te czynności są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym te czynności, co do warunków ich wykonania, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Warunki wykonywania czynności prezesa zarządu są jednocześnie elementem organizacyjnego stosunku prawnego, jaki łączy spółkę z członkiem zarządu. Skoro więc warunki wynagradzania oraz warunki pracy zostały określone w umowie zlecenia, natomiast odpowiedzialność spółki wobec osób trzecich za działania Wnioskodawcy została określona w zakresie obowiązków, to należy uznać, iż wszystkie trzy elementy, od których zależy wyłączenie z opodatkowania zostały spełnione. Tym samym pełnienie przez Wnioskodawcę funkcji prezesa w spółce prawa handlowego, należy uznać za niepodlegające przepisom ustawy, bowiem w świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, nie jest to samodzielnie wykonywana działalność gospodarcza.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku, nie rozpatrywał załączonych do wniosku dokumentów, ponieważ interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika