Czy kwota wpisu hipotecznego w momencie zakupu stanowi wartość początkową środka trwałego wraz (...)

Czy kwota wpisu hipotecznego w momencie zakupu stanowi wartość początkową środka trwałego wraz z ceną nabycia działki?
Czy w momencie odsprzedaży tej działki kosztem uzyskania przychodu będzie cała wartość początkowa tego środka trwałego /z uwzględnieniem wartości zapisu hipotecznego/?

Pismem z dnia 28.09.2005r. i następnie uzupełnionym w dniu 09.09.2005r. Spółka z o. o. zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych przedstawiając następujący stan faktyczny:

W 2003 roku Spółka zakupiła działkę gruntową , która posiadała w księdze wieczystej wpis hipoteczny na rzecz banku tytułem zabezpieczenia spłaty kredytu. W połowie 2004 roku bank zwrócił się do Spółki o zaspokojenie swojej wierzytelności wynikającej z tej hipoteki.

Jak wynika z dołączonej do pisma kserokopii umowy- ugody cywilno-prawnej w sprawie spłaty zadłużenia sporządzonej przez bank, Sp. z o. o. jako Dłużnik rzeczowy uznała dług i zobowiązała się dokonać spłaty zadłużenia.

Porady prawne

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na wartość początkową środka trwałego ( działki ) składa się cena nabycia działki łącznie z wartością zabezpieczenia hipotecznego. Natomiast w momencie odsprzedaży działki, zgodnie z art. 16c w/w ustawy, kosztem uzyskania przychodów będzie cała wartość początkowa tego środka trwałego, tj. z uwzględnieniem wartości zapisu hipotecznego.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 16g ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych z uwzględnieniem ust. 2-14 uważa się:
1) w razie odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia,
1a) w razie częściowo odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu, określonego w art. 12 ust. 5a,
2) w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia
3) w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,
4) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego ( aportu ) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni- ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartości poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Z dołączonych do pisma dokumentów wynika, że Spółka nabyła działkę na podstawie umowy sprzedaży. Zatem stosownie do art. 16g ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość w/w działki gruntowej będzie wyznaczała cena jej nabycia.

Według art. 16g ust. 3 w/w ustawy za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionej przez Spółkę umowy sprzedaży działki wynika, że cena nabycia gruntu została ustalona przez strony umowy w określonej wartości. Umowa nie zawiera wzmianki o tym, by wartość zapisu hipotecznego była elementem tej ceny oraz by w jakikolwiek inny sposób wpływał on na wysokość tej ceny.

A zatem, wartość początkowa zakupionego gruntu jest równa wartości ustalonej ceny nabycia wynikającej z umowy sprzedaży.

Na podstawie art. 16c pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntu. W zawiązku z tym, przy odsprzedaży przedmiotowej działki, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość początkowa gruntu ustalona stosownie do art. 16g ust. 1 i ust. 3 wyżej cytowanej ustawy.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tej interpretacji.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla strony, wiąże tutejszy Organ podatkowy oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika