Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku (...)

Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego od towarów i usług, zakupionych w związku z organizacją szkoleń.

W dniu 17.05.2007 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek Centrum nr FK 072-1/07 z dnia 16.05.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dotyczących możliwości odzyskania podatku od towarów i usług, zakupionych w związku z organizacją szkoleń.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Centrum jest państwową jednostką organizacyjną z osobowością prawną, utworzoną na podstawie ustawy z dnia 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego. Centrum jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i w ramach działalności statutowej prowadzi, między innymi działalność edukacyjną, polegającą na organizowaniu szkoleń dla rolników. W 2007 r. Centrum zawarło z F. umowy na realizację projektów z Działania 1.3. 'Szkolenia' Sektorowego Programu Operacyjnego 'Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 - 2006'. Realizacja projektów polega na organizowaniu szkoleń dla rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich. W czasie szkolenia uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe i mają zapewnione wyżywienie i noclegi. Ponadto Centrum ponosi koszty wykładowców oraz zakupu sprzętu i pomocy dydaktycznych. Szkolenia dla rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich są bezpłatne. Środki finansowe na realizację tych szkoleń Centrum otrzymuje od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W związku z tym, że usługi w zakresie edukacji (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług 80) są wymienione w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jako usługi zwolnione od podatku, zakup towarów (sprzętu, pomocy dydaktycznych i innych) oraz usług wykorzystywanych do realizacji szkoleń Centrum traktuje jako zakupy dotyczące działalności zwolnionej z opodatkowania i nie odlicza podatku naliczonego.

Porady prawne

Zdaniem Centrum, zawartym we wniosku, szkolenia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług korzystają ze zwolnienia od podatku i w związku z tym podatek naliczony od zakupów dotyczących organizacji szkoleń nie podlega odliczeniu i stanowi koszt Centrum. Ponadto Centrum informuje, że zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług nie przysługuje mu prawo do odliczenia wydatkowanych kwot podatku od towarów i usług w ramach realizacji wspomnianych projektów, ponieważ zakupione towary i usługi nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, lecz podlegają refundacji. Jednocześnie Centrum zaznacza, że zgodnie z rozdziałem 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, podatek naliczony nie może być zwrócony również w szczególnej procedurze, ponieważ otrzymana pomoc na dofinansowanie przedmiotowych projektów jako refundacja poniesionych kosztów, nie pochodzi ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Mając na uwadze stan faktyczny sprawy, przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny, obowiązujący w dniu zaistnienia zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie informuje, że zgodnie z art. 86 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.

119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. gdy nabyte towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika podatku od towarów i usług w sposób bezpośredni do wykonywanych przez niego czynności opodatkowanych tym podatkiem.

Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Jak wynika z treści przedmiotowego wniosku, za środki finansowe, otrzymane z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum będzie realizowało projekty, polegające na organizowaniu szkoleń dla rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich. Tym samym Centrum będzie świadczyło usługi szkoleniowe, które jako usługi edukacyjne zaklasyfikowane wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług do grupowania 80, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z pozycją nr 7 załącznika nr 4 do w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Tak więc towary i usługi, zakupione przez Centrum na realizację przedmiotowych projektów szkoleniowych będą związane wyłącznie ze świadczeniem czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług. W żadnym razie wydatki te nie będą służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Tym samym podatek naliczony, zawarty w fakturach VAT, dokumentujących zakup towarów i usług, związanych z realizacją projektów szkoleniowych, nie podlega odliczeniu w rozliczeniu podatku od towarów i usług w świetle przytoczonego art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie Centrum nie przysługuje również zwrot podatku naliczonego na mocy uregulowań, zawartych w rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.), gdyż, jak wynika z treści wniosku, otrzymana pomoc na sfinansowanie projektów szkoleniowych nie pochodzi ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

W związku z powyższym, tut. Organ podatkowy podziela stanowisko Centrum w przedmiotowej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku i wydania niniejszej interpretacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika