Pytanie dot. miejsca opodatkowania podatkiem VAT usług magazynowania i logistyki świadczonych na rzecz (...)

Pytanie dot. miejsca opodatkowania podatkiem VAT usług magazynowania i logistyki świadczonych na rzecz nabywcy unijnego.

POSTANOWIENIENa podstawie: art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 04.10.2006r. przez Pana ............. dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 04.10.2006r. złożonym przez Pana ......... przedstawiono następujący stan faktyczny:

Porady prawne

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie skupu i sprzedaży chmielu. W m-cu lipcu 2006r. zawarł umowę (stanowiącą załącznik do złożonego zapytania) z kontrahentem niemieckim o świadczenie usług magazynowania i logistyki a w szczególności polegające na:magazynowania surowego chmielu, granulatu chmielowego i ekstraktu chmielowego w chłodni wraz z kontrolą jakości składowania,sprasowaniu i przepakowywaniu surowego chmielu zakupionego przez kontrahenta niemieckiego w Polsce w worki RB60,pomocniczych do usług transportowych (załadunek, rozładunek, przeładunek),spedycji,pośrednictwa w ubezpieczeniu magazynowanych towarów.Płatność za te usługi dokonywana jest przez kontrahenta niemieckiego ryczałtowo.Ze względu na trudności z odzyskiwaniem w Polsce zapłaconego przez kontrahenta niemieckiego podatku od towarów i usług, kontrahent niemiecki dla transakcji objętej umową podał swój unijny numer identyfikacyjny w celu opodatkowania tej transakcji w Niemczech.Wystawiając fakturę za usługę Wnioskodawca nie opodatkował tej transakcji podatkiem VAT w Polsce, przerzucając obowiązek zapłacenia podatku VAT na nabywcę usług.Pan ............ zadaje pytanie: czy w przypadku świadczenia kilku rodzajów usług (magazynowanie towarów kontrahenta, usługi pomocnicze do usług transportowych, pośrednictwo w usługach transportowych i spedycji) na rzecz kontrahenta niemieckiego objętych zryczałtowanym miesięcznym wynagrodzeniem dla których kontrahent niemiecki dla tej transakcji podał unijny numer identyfikacji podatkowej, można dla celu opodatkowania podatkiem od towarów i usług potraktować jako miejsce świadczenia usług terytorium Niemiec dla całości usług lub należy jako miejsce świadczenia usług potraktować terytorium Polski dla całości usługi. Czy z uwagi na przepisy art. 27 i 28 ustawy o podatku od towarów i usług precyzujące miejsce świadczenia usług należy zryczałtowane wynagrodzenie za całość usług podzielić na rodzaje usług w celu prawidłowego ustalenia podatku od towarów i usług.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zatem przy świadczeniu usług decydujące znaczenie dla objęcia ich opodatkowaniem ma miejsce świadczenia tych usług, co związane jest z zasadą terytorialności podatku VAT. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ww. ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług, miejscem ich świadczenia (tj. miejscem opodatkowania) jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.

2-6 i art. 28. Jednakże w niektórych przypadkach opodatkowanie usług wykonywanych przez polskich podatników na rzecz kontrahentów z państw członkowskich UE w kraju uzależnione jest od charakteru tych usług.I tak w przypadku usług wymienionych w art. 27 ust. 4 ww. ustawy o VAT, tj. usług w zakresie:1.sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw,2.reklamy,3.prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznych, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1), przetwarzania danych i dostarczania informacji, architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2); - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; tłumaczeń,4.bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki,5.dostarczania (oddelegowania) personelu,6.wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu,7.telekomunikacyjnych,8.nadawczych radiowych i telewizyjnych,9.elektronicznych,10.polegających na zobowiązaniu się do powstrzymywania się od dokonania czynności lub posługiwania się prawem, o których mowa w pkt 1-9 i 11,11.agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1-10 świadczonych na rzecz m.in. Podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę ? miejscem świadczenia tych usług (tj. miejscem opodatkowania) jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania (art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).Powyższe oznacza, iż w przypadku gdy usługi o których mowa wyżej wykonywane są przez podatnika na rzecz kontrahentów określonych w art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT to podlegają opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej u nabywcy.Jednakże wykonywane na rzecz kontrahenta zagranicznego z terytorium państwa członkowskiego UE usługi magazynowania oraz usługi pomocnicze ? logistyczne nie są wymienione w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT, tym samym za miejsce ich świadczenia (opodatkowania) uznaje się miejsce określone zgodnie z zasadami art. 27 ust. 1 ustawy, tj. terytorium kraju. Zatem Wnioskodawca nieprawidłowo ceduje na kontrahenta zagranicznego obowiązek zapłaty podatku od wartości dodanej. Zgodnie z powyższym stwierdzić należy, że świadczone przez podatnika usługi na terytorium Polski, będąc usługami świadczonymi przez podatnika mającego siedzibę na terytorium Polski, podlegają opodatkowaniu w kraju, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 11 marca 2004r.

Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia. Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika