Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

11.4.2006

Czy używanie użyczonego samochodu osobowego uprawnia do skorzystania z ulgi na cele rehabilitacyjne? (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: 1433/NL/LF/II/415/4111-21/06/PG

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:1433/NL/LF/II/415/4111-21/06/PG
Autor:Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów
Słowa kluczowe: odliczenie od dochodu umowa użyczenia wydatki na rehabilitację
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy używanie użyczonego samochodu osobowego uprawnia do skorzystania z ulgi na cele rehabilitacyjne?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając na podstawie przepisów art.216 §1 i art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a §1 z dnia 01.02.2006 r.


p o s t a n a w i a


uznać Pani stanowisko za nieprawidłowe


U z a s a d n i e n i e


1. Stan faktyczny zawarty we wniosku

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wychowuje Pani samotnie niepełnosprawne dziecko posiadające niedowład wiotki kończyn dolnych w przebiegu przepukliny, z powodu ciężkiej wady rozszczepowej ośrodkowego układu nerwowego w odcinku piersiowo-lędźwiowo-krzyżowym. Nie posiada Pani własnego samochodu ze względu na trudną sytuację finansową. Posiada Pani umowę użyczenia samochodu osobowego - użyczonego przez Pani ojca. Samochód został użyczony do potrzeb związanych z koniecznym przewozem dziecka na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.


2. Pytanie podatnika

Czy używanie użyczonego samochodu osobowego uprawnia do skorzystania z ulgi na cele rehabilitacyjne?


3. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego

We wniosku zajęła Pani stanowisko, iż używanie samochodu na podstawie umowy użyczenia, uprawnia Panią do skorzystania z ulgi związanej z koniecznym przewozem dziecka na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.


4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Zgodnie z art.26 ust.1 pkt 6 podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Na mocy art. 26 ust.7a pkt 14 za wydatki, o których mowa powyżej uważa się wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

Wyżej wskazany przepis stanowi jednoznacznie, iż do skorzystania z przedmiotowej ulgi uprawnia jedynie tytuł własności do samochodu osobowego użytkowanego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Zgodnie z art.155 §1 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 Nr 16, poz. 93 ze zm.) przeniesienie własności następuje w drodze umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy.

Zawarta przez Panią umowa użyczenia nie stanowi tytułu własności użytkowanego samochodu. Brak jest zatem podstaw do skorzystania przez Panią z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu używania go dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Mając powyższe na uwadze organ podatkowy postanowił jak w sentencji.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 4
  • 9
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

  • Odliczenie na dziecko niepełnosprawne

    Mamy 4 letniego syna z orzeczeniem niepełnosprawności (stwierdzony ciężki niedosłuch). Zbliża się koniec roku, w związku z tym chcielibyśmy odliczyć od podatku wydatki (...)

  • Odliczenie wydatków na cele rehabilitacyjne

    Jestem prawnym opiekunem osoby z orzeczoną I grupą inwalidzką, mieszkającą w innej miejscowości ca 60 km, do której często (raz w tygodniu) dojeżdżam prywatnym samochodem. (...)

  • Sprzedaż mieszkania

    Mam zamiar w przyszłym roku sprzedać mieszkanie o pow. 38 m.kw. Wykupiłam je ze spółdzielni mieszkaniowej w roku 2008. Czy będę musiała zapłacić podatek od dochodu? (...)

  • Ulga rehabilitacyjna - ryczałt 2.280 zł od dochodu

    Jesteśmy rodzicami 2-miesięcznego dziecka. Dziecko urodziło się niepełnosprawne. Od 2 miesięcy jeździmy po szpitalach i jest leczony. Po złożeniu wniosku - dzisiaj (...)

  • Ulga z tytułu zabiegów rehabilitacyjnych dziecka

    Rodzice dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności (7 lat) ponieśli wydatki na specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne. Wydatki potwierdzone rachunkami uproszczonymi (rehabilitant (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane