Czy obowiązuje mnie płacenie podatku dochodowego z tytułu sprzedaży mieszkania?

Czy obowiązuje mnie płacenie podatku dochodowego z tytułu sprzedaży mieszkania?

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.01.2007 r. złożonego w Izbie Skarbowej w Warszawie w dniu 18.01.2007 r., który następnie przekazany według właściwości rzeczowej i miejscowej wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 22.01.2007 r., z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanowił uznać za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku, że przychód uzyskany ze sprzedaży odrębnej własności lokalu mieszkalnego po upływie pięciu lat od daty nabycia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Porady prawne

Stan faktyczny sprawy

W dniu 25.07.2000 r. nabyła Pani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

W dniu 22.07.2003 r. nastąpiło przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności lokalu.

Chciałaby Pani sprzedać lokal mieszkalny w tym roku.

Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku

Od momentu zakupu upłynęło 5 lat, dlatego sądzę, że według nowych przepisów nie obowiązuje mnie płacenie podatku z tytułu sprzedaży w/w mieszkania.

Ocena stanu faktycznego oraz stanowiska podatnika na podstawie przepisów prawa podatkowego

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. nr. 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (...) jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z dniem 01.01.2007 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588), która w dość istotnym stopniu znowelizowała dotychczasowe przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, jednak zmiany te nie dotyczą przywołanego wyżej przepisu z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nabyła Pani sporządzoną w formie aktu notarialnego umową z dnia 25.07.2000 r. Dnia 22.07.2003 r. na mocy aktu notarialnego nastąpiło przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności lokalu.

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2003 r. w prawo odrębnej własności oznacza tylko zmianę formy prawnej faktycznego prawa do lokalu mieszkalnego. W związku z tym za datę nabycia lokalu mieszkalnego, od której liczy się pięcioletni okres wymieniony w art.10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy przyjąć 2000 rok, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Wobec powyższego przychód uzyskany ze sprzedaży w 2007 r. lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i niektórych praw majątkowych.

Interpretacja udzielona została na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu postanowienia. Zgodnie z art.14 b § 1, 2 i 5 ustawy ? Ordynacja podatkowa w związku z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590) interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast obowiązuje organ podatkowy i kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia postanowienia na podstawie decyzji w trybie określonym w art. 14 b § 5 ustawy ? Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika