Czy ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe na podstawie art.21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca (...)

Czy ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe na podstawie art.21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy w przypadku zwolnienia dochody te będą podlegały zwolieniu w całości czy też w procencie odpowiadającym dofinansowaniu ze środków Programu?

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm./, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 13 marca 2006 roku, uzupełnionym w dniu 20 kwietnia 2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego , za nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że bierze udział w projekcie współfinanowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich. Projekt ten w 75% finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego a w 25% z budżetu państwa. Firma x otrzymała zgodę na realizację tego projektu, który ma na celu dostosowanie pracowników w okresie wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników do funkcjonowania na współczesnym rynku pracy.

Jest Pani zatrudniona w firmie xxx na podstawie umowy o pracę na czas określony na stanowisku księgowej projektu. Odpowiada Pani za zadania związane z finansową realizacją projektu. Wynagrodzenie Pani jest w 75% finansowane z EFS a w 25% z budżetu państwa. Środki finansowe otrzymane z EFS mają charakter bezzwrotnej pomocy.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, zadaje Pani pytanie:czy ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe na podstawie art.21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy w przypadku zwolnienia dochody te będą podlegały zwolieniu w całości czy też w procencie odpowiadającym dofinansowaniu ze środków Programu.

Stoi Pan na stanowisku,iż wolne od podatku dochodowego są przychody pochodzące z dotacji Komisji Wspólnot Europejskich zgodnie z art.17 ust.1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym.Do ustalenia dochodu nie należy zatem uwzględniać dochodów pochodzących z pomocy zagranicznej oraz kosztów uzyskania przychodów związanych z uzyskaniem tego dochodu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego,Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek stwierdza co następuje:

Stosownie do postanowień art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 53c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wśród dochodów zwolnionych z opodatkowania, w art. 21 ust. 1 pkt 46 cytowanej wyżej ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a ) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że przedmiotowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy dochodów uzyskanych przez podmioty, które: ?otrzymały bezzwrotne środki pomocowe bezpośrednio od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych lub?są beneficjentami pomocy, którzy otrzymali ww. środki za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy

Powołany przepis wprowadza określone przesłanki zwolnienia; istotne jest pochodzenie dochodów z określonych źródeł oraz bezpośrednie realizowanie celu programu finansowanego z tych źródeł. Przedmiotowe zwolnienie adresowane jest bowiem jedynie do podatników bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy, jeżeli umowa na podstawie której podatnicy bezpośrednio realizujący cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy została zawarta z bezpośrednim beneficjentem pomocy, tj. podmiotem, który pierwszy otrzymał środki objęte tym zwolnieniem oraz w przypadku, gdy otrzymał środki pomocowe za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tych środków. Z tego względu dla ustalenia podmiotów korzystających ze zwolnienia istotna jest treść dokumentów, przyznających stronie polskiej bezzwrotne środki pomocowe oraz treść umów, na podstawie których podatnik otrzymuje przedmiotowe przychody.

Oznacza to ,że bez potrącenia podatku (zaliczki na podatek) otrzymywać będą wynagrodzenia pracownicy,a także zleceniobiorcy czy osoby zaangażowane na podstawie umowy o dzieło, jeśli wynagrodzenia te są finansowane przez pracodawcę ,zleceniodawcę ze środków pomocowych,a oni bezpośrednio realizują program objęty pomocą. Zwolnienie nie dotyczy jednak dochodów osób fizycznych,którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.Ograniczenie to oznacza,że nie korzystają ze zwolnienia tzw. podwykonawcy to znaczy osoby działające przy realizacji tych prac we własnym imieniu i na własny rachunek.

Z treści powołanego art. 21 ust. 1 pkt. 46 wyżej cytowanej ustawy wynika, że zwolnione od podatku są środki ze źródeł wymienionych w tym przepisie, przyznane podmiotom, które są albo beneficjentami takiej pomocy, albo bezpośrednimi wykonawcami celu, jakiemu ta pomoc ma służyć, przy czym art. 21 ust. 1 pkt. 46 lit. b jednoznacznie stanowi, iż zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów uzyskiwanych przez osoby zatrudniane (bez względu na rodzaj umowy) przez wykonawców zadań finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy. Powyższe wskazuje, że wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymywane przez podatnika z bezzwrotnych środków pomocowych, o ile dochody te spełniają łącznie kryteria wymienione pod lit. a i b. Wobec powyższego przedmiotowe zwolnienie jest przewidziane wyłącznie dla podatnika, który bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów uprawnionych do rozdziału środków bezzwrotnej pomocy realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Osoba pełniąca funkcję księgowej nie realizuje bezpośrednio celu programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy. Pod pojęciem 'podatnika bezpośrednio realizującego cel programu 'należy rozumieć osobę wykonującą w ramach projektu określone czynności bezpośrednio na rzecz podmiotu któremu pomoc ta ma służyć.W takim rozumieniu tego pojęcia nie mieszczą się czynności wykonywane przez księgową.Reasumując stwierdzić należy,że dochody uzyskiwane przez Panią winny zostać zakwalifikowane jako podlegające opodatkowaniu z uwagi na niespełnienie warunku wynikającego z treści art.21 ust.1 pkt 46 lit.b cyt.ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji powyższego,Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek nie podziela stanowiska wyrażonego przez Panią w złożonym wniosku.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika