Czy rodzic samotnie wychowujący dziecko może skorzystać z prawa określonego w art. 6 pkt. 4 ust. (...)

Czy rodzic samotnie wychowujący dziecko może skorzystać z prawa określonego w art. 6 pkt. 4 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. wspólnego opodatkowania z dzieckiem, jeżeli adres zamieszkania rodzica jest różny od adresu zamieszkania dziecka.


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, zawarte we wniosku złożonym dnia 21 czerwca 2006 roku, uzupełnionym dnia 13 lipca 2006 roku oraz dnia 27 lipca 2006 roku, za nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jest Pani po rozwodzie. Sąd przyznał opiekę nad dzieckiem obojgu rodzicom. Córka jest już pełnoletnia, ale ze względu na szkołę, którą wybrała mieszka z ojcem. Pani zgodnie z umową z byłym mężem pokrywa wszelkie opłaty związane z kształceniem dziecka, w związku z tym chciałaby Pani je rozliczać w zeznaniu rocznym i skorygować swoje zeszłoroczne zeznanie.

Zadaje Pani pytanie, czy rodzic samotnie wychowujący dziecko może skorzystać z prawa określonego w art. 6 pkt. 4 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. wspólnego opodatkowania z dzieckiem, jeżeli adres zamieszkania rodzica jest różny od adresu zamieszkania dziecka.

Stoi Pani na stanowisku, iż ma prawo rozliczać się wspólnie z córką, gdyż pokrywa koszt nauki w szkole prywatnej, koszt utrzymania, koszty związane z nauką dodatkową, wyjazdy szkolne i letnie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm./ od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

1) dzieci małoletnie,

2) dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,

3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku

- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Na podstawie art. 6 ust. 5 w/w ustawy, za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku, do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostająca w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad obliczenia podatku dochodowego, tzn. ustalania w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów rodzica i małoletnich dzieci (z wyjątkiem dochodów z ich pracy i stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku), przysługuje pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek określonych art. 6 ust. 4, 5, 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jedną z takich przesłanek jest, aby rodzic był osobą samotnie wychowującą m.in. dzieci do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach.

Ponadto stwierdzić należy, iż stosownie do art. 6 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym opodatkowanie w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci może mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy osoba taka wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym złoży w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Wyżej wskazany termin jako materialnoprawny nie jest przywracany, co oznacza, że po jego upływie podatnik traci prawo do skorzystania z obliczenia podatku w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika