1.Kiedy należy ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej zaliczki wpłacane na konto bankowe przez osoby (...)

1.Kiedy należy ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej zaliczki wpłacane na konto bankowe przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej?2.Kiedy należy odprowadzić podatek VAT należny mając wystawioną fakturę za towar opodatkowaną stawka 22% i za usługę budowlano-montażową z towarem opodatkowaną stawką 7% - w miesiącu wystawienia faktury, czy w następnym miesiącu?

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku z dnia 02.11.2006 r. /data wpływu do US 14.11.2006 r. / uzupełnionym pismem z 08.12.2006 r./data wpływu 11.12.2006 r./ w zakresie podatku od towarów i usług za n i e p r a w i d ł o w e .

Porady prawne

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych. Nabywcami usług są między innymi osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, które dokonują wpłaty zaliczki na konto bankowe. Zdarzają się takie sytuacje, iż wpłaty dokonywane są wieczorem, a Pani ma możliwość sprawdzenia stanu konta następnego dnia, bądź też w momencie wpływu zaliczki na konto firmowe biuro jest nieczynne np. z powodu urlopu bądź choroby. To powoduje, iż nie może Pani tej sprzedaży zaewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej w dniu otrzymania zaliczki. Ponadto wystawia Pani faktury VAT na których wyodrębnia towar i usługę montażową. Zdarzają się takie przypadki, iż faktura taka jest wystawiona na koniec miesiąca z kilkudniowym terminem płatności, który upływa w miesiącu następującym po miesiącu jej wystawienia

W związku z w/w stanem faktycznym sformułowała Pani pytania:

1.Kiedy należy ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej zaliczki wpłacane na konto bankowe przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej?

2.Kiedy należy odprowadzić podatek VAT należny mając wystawioną fakturę za towar opodatkowaną stawka 22% i za usługę budowlano-montażową z towarem opodatkowaną stawką 7% - w miesiącu wystawienia faktury, czy w następnym miesiącu?

Stoi Pani na stanowisku, iż zaliczki wpłacane na konto bankowe przez osoby fizyczna nieprowadzące działalności gospodarczej w Pani sytuacji prawidłowo ewidencjonuje się na kasie fiskalnej w możliwie najbliższym terminie od dnia ich otrzymania.

Ponadto odprowadza Pani należny podatek od towarów i usług z tytułu wykonywania usług remontowo- budowlanych w miesiącu wystawienia faktury, dlatego, że kwota podatku od towaru jest większa od kwoty podatku od usługi i tym samym uważa Pani, że nie naraża Skarbu Państwa na uszczuplenia wpływów z tytułu podatków.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, to zgodnie z art. 19 ust. 11 tej ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwila jej otrzymania w tej części.

Według art. 111 ust. 1 ustawy, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z treścią § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108 poz. 948 ze zm) ? podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2 są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Zaliczka otrzymana przed wykonaniem usługi bądź sprzedażą towaru od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej podlega rejestracji w kasie fiskalnej, a rejestracja ta powinna być dokonana z chwila jej otrzymania, czyli z momentem powstania obowiązku podatkowego.

Zatem jeśli w praktyce nie może Pani dokonać sprawdzenia na koncie bankowym czy nastąpił wpływ zaliczki, tak aby zaewidencjonować na kasie fiskalnej w dniu wpłaty to wówczas dopuszczalna jest rejestracja, najpóźniej z chwilą otrzymania informacji z banku o jej wpływie na konto /wyciągu bankowego/.

Natomiast, gdy wpłata zaliczki następuje na sam koniec miesiąca kalendarzowego przez co wyciąg bankowy lub informacja drogą internetową otrzymana została przez Panią w miesiącu następnym to wówczas należy zaewidencjonować na kasie rejestrującej tę zaliczkę w dniu otrzymania takiej informacji. Powoduje to jednak konieczność dodania obrotu i kwoty podatku należnego do raportu okresowego miesiąca poprzedzającego: w którym ta zaliczka wpłynęła i o te same wartości zmniejszyć obrót i kwoty należnego podatku za miesiąc następny.

W myśl art. 19 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania w/w usług.

Z powyższego jasno wynika, że w przypadku wykonywania tych usług moment powstania obowiązku podatkowego został związany z faktem otrzymania zapłaty, który, o ile wystąpi do 30 dnia od wykonania usługi, wyznaczać będzie najwcześniejszy moment powstania tego obowiązku. Został tutaj także określony moment końcowy dla przypadków w których zapłata nie pojawiła się do 30 dnia od dnia wykonania usługi ? następuje on najpóźniej w 30 dniu od dnia wykonania usługi.

Zatem, jeśli wystawi Pani fakturę z wyszczególnionym towarem /22%/ oraz usługą budowlano-montażową z towarem /7%/, a zapłata za jej wykonania nie nastąpi w terminie 30 dni od dnia jej wykonania, to obowiązek podatkowy powstaje 30 dnia od wykonania usługi. Natomiast w przypadku towaru obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jego wydania.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika