Czy odszkodowanie przyznane decyzją administracyjnąna podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, (...)

Czy odszkodowanie przyznane decyzją administracyjnąna podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, korzysta ze zwolnieniaod podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.04.2007r.(data wpływu do tut. organu podatkowego 12.04.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w indywidualnej sprawie, w kwestii opodatkowania, otrzymanego na podstawie decyzji administracyjnej odszkodowania za nieruchomość objętą działaniem dekretu z dnia 26 października 1945r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku ? za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 12.04.2007r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w listopadzie 2006 rokuna mocy decyzji Prezydenta M.St. Warszawy podatnik otrzymał odszkodowanie za wywłaszczoną na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945r. nieruchomość gruntową, położonąw Warszawie przy ul. X. Odszkodowanie zostało przyznane podatnikowi na podstawie art. 215 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r. Przedmiotowa nieruchomość do dnia wejścia w życie dekretu była własnością ojca podatnika, który zmarłw 1981r. Prawa spadkowe wnioskodawca nabył w 1993r. Aktualnie nieruchomość ta jest własnością m.st. Warszawy.

Według oceny wnioskodawcy, odszkodowanie przyznane decyzją administracyjnąna podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, korzysta ze zwolnieniaod podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku o podatku dochodowymod osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, art. 52,art. 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są: otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników, c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym, d) odszkodowań przyznanychna podstawie przepisów o zakazie konkurencji, e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątkowych związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, lubna zasadach o których mowa w art. 30 c, g) odszkodowań wynikających z zawartych umów i ugód.

Treść ww. przepisu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie ma zastosowania, gdyż nie zawiera przedmiotu odszkodowania. Odszkodowanie przyznane decyzją Prezydenta M.St. Warszawy na podstawie art. 215 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r.o gospodarce nieruchomościami (Dz .U. z 2004r. nr 261, poz. 2603, z późn. zm.) jest wymienione w art. 21 ust.1 pkt 29.

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolneod podatku dochodowego są: przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami;nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50 proc. od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenielub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Przyznane wnioskodawcy decyzją administracyjną odszkodowanie mieści się w pojęciu odszkodowań wypłaconych stosownie do przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami, w związku z tym, uzyskany przychód w postaci przedmiotowego odszkodowania korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym na mocy cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionegoprzez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Dokumenty dołączone do wniosku o udzielenie interpretacji nie podlegały ocenie przez organ podatkowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika