Jaką stawką opodatkowane są usługi instalacji i konserwacji systemów alarmowych w budynkach mieszkalnyc, (...)

Jaką stawką opodatkowane są usługi instalacji i konserwacji systemów alarmowych w budynkach mieszkalnyc, z wykorzystaniem materiałów własnych podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności Podatnika jest ochrona osób i mienia, w ramach której dokonywane są m.in. usługi instalacji i konserwacji systemów alarmowych. Usługi te wykonywane są zarówno w budynkach mieszkalnych, jak również w siedzibach podmiotów gospodarczych, z wykorzystaniem materiałów własnych Podatnika.

Porady prawne

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym, Spółka stoi na stanowisku, iż świadczone usługi polegające na instalacji, naprawie i konserwacji systemów alarmowych w budynkach mieszkalnych należy uznać za prace budowlano-montażowe i konserwacyjne, a tym samym przy opodatkowaniu tych usług można zastosować stawkę podatku VAT 7%. Strona zwróciła się z wnioskiem o potwierdzenie słuszności przedstawionego stanowiska w powyższej sprawie.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 wymienionej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Ponadto przepis art.146 ust.1 pkt 2 lit. a, cytowanej ustawy o VAT stanowi, że w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, do dnia 31 grudnia 2007r., w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym, stosuje się 7% stawkę podatku VAT. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, do obiektów budownictwa mieszkaniowego zalicza się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

Jednocześnie w myśl art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa powyżej, rozumie się:

1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Jeżeli zatem przedmiotem umowy cywilno-prawnej, zawartej między podatnikiem i klientem są usługi instalacji i konserwacji systemów alarmowych w sklasyfikowanych jak powyżej budynkach mieszkalnych, w okresie do 31.12.2007 r. zastosowanie znajdzie stawka VAT 7%. W przypadku wykonywania ww. usług w budynkach innych niż mieszkalne - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy - zastosowanie znajdzie podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22%.

Zgodnie z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym, usługi montażu i konserwacji systemów alarmowych realizowane są w budynkach mieszkalnych, czyli związane są z budownictwem mieszkaniowym. Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów, jest to stanowisko właściwe. W niniejszym przypadku problem jednak polega na wysokości stawki podatku VAT w kwestii świadczenia usługi oraz dostawy towarów. Stawka podatku VAT na wykorzystane materiały, niezbędne do prawidłowego wykonania usługi, uzależniona jest bowiem od treści zawartej umowy. Jeżeli umowa przewiduje odrębnie świadczenie usługi i odrębnie dostawę towaru ? obie te czynności opodatkowane będą odpowiednio według właściwych stawek podatku VAT ? usługa remontowo-budowlana według stawki 7%, natomiast dostawa towarów według stawki 22%.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 cyt. ustawy, zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie klasyfikacji statystycznej PKWiU, a stawka podatku VAT uzależniona jest w szczególności od precyzyjnego ustalenia identyfikacji zarówno czynności, którą podatnik wykonuje, jak i identyfikacji przedmiotu tej czynności. Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, iż odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie świadczonych usług spoczywa na podatniku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika