Czy rachunki wystawiane przez moich kontrahentów ? lekarzy dentystów, świadczących usługi w ramach (...)

Czy rachunki wystawiane przez moich kontrahentów ? lekarzy dentystów, świadczących usługi w ramach wykonywanej jednoosobowo pozarolniczej działalności gospodarczej mogą być dla mnie podstawą do zaliczenia ich w koszty uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 226 w związku z art. 239 oraz na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.), art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176, z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola, po rozpatrzeniu Pana zażalenia z dnia 17.04.2007r. na postanowienie organu podatkowego z dnia 06.04.2007r. w sprawie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n o w i ł

Porady prawne

zmienić powyższe postanowienie i uznać stanowisko Pana w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rachunków wystawionych przez lekarzy dentystów, prowadzących działalność gospodarczą ? jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 10 stycznia 2007 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie :
Czy rachunki wystawiane przez moich kontrahentów ? lekarzy dentystów, świadczących usługi w ramach wykonywanej jednoosobowo pozarolniczej działalności gospodarczej mogą być dla mnie podstawą do zaliczenia ich w koszty uzyskania przychodów?
Stan faktyczny: Podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą ? Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej NZOZ ( przychodnia stomatologiczna). W ostatnich latach rozlicza się wg stawki linowej 19% , w oparciu o książkę przychodów i rozchodów.
Będąc właścicielem NZOZ
- zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie umowy zlecenia,
- współpracuje z innymi podmiotami gospodarczymi np.: sklepy, hurtownie, Telekomunikacja Polska S.A., MPO itp.
- korzysta z usług pracowni protetycznych oraz lekarzy dentystów ( prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą)
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Strona uważa, że może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki wynikające z rachunków wystawianych przez lekarzy dentystów, prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienione w art. 23.

Aby uznać poniesiony wydatek za koszty uzyskania przychodu, podatnik powinien faktycznie wydatek ponieść, wykazać jego związek z uzyskanym przychodem oraz posiadać dokument, w tym przypadku rachunek, wystawiony, zgodnie z art. 87 par. 1 ustawy ordynacja podatkowa, przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą.
Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta jest w art. 5a ust. 6 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i oznacza w szczególności działalność zarobkową: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt. 1, 2 i 4-9.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz opisany stan faktyczny, organ podatkowy stwierdza, że może Pan, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki faktycznie poniesione i udokumentowane rachunkami, wystawionymi przez lekarzy dentystów, dokumentujących usługi wykonane na Pana rzecz w ramach wykonywanej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odnosząc się do Pana wątpliwości dotyczących wybranych przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, organ podatkowy stwierdza, że jest uprawniony do wyłącznie do interpretacji przepisów prawa podatkowego i nie ma umocowań prawnych, by w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa dokonywać interpretacji przepisów innych ustaw.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika