Czy zakup przyczepy kampingowej i telewizora należy traktować jako nabycie środka trwałego (...)

Czy zakup przyczepy kampingowej i telewizora należy traktować jako nabycie środka trwałego , którego amortyzacja może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu ?

POSTANOWIENIE Na podstawie art.14a ,art.216 ustawy z dnia 29.08.1997r.Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8 z 2005r.poz.60 z późn.zm.) oraz art.22 ustawy z 26.07.1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r.Nr 14 poz.176 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.02.2007r. oraz złożonego wyjaśnienia z dnia 02.03.2007r. Naczelnik Urzędu Skarbowego

postanawia uznać, że przedstawione stanowisko dotyczące poniesionych kosztów uzyskania przychodu w związku z zakupem przyczepy kampingowej i telewizora jest prawidłowe.

Uzasadnienie:W dniu 13.02.2007r. wpłynął wniosek w sprawie interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego w zakresie poniesienia kosztów uzyskania przychodu w związku z zakupem przyczepy kampingowej i telewizora. Podatnik w dniu 02.03.2007r.złożył dodatkowe wyjaśnienia do w/w wniosku.

Porady prawne

Stan faktyczny opisany przez stronę: Podatnik działalność gospodarczą prowadzi od dnia 05.10.1992r.i zatrudnia 12 pracowników.Działalność gospodarcza związana jest między innymi z działalnością usługową w zakresie instalowania, remontowania maszyn i urządzeń bezpośrednio u kontrahenta. Przy takim charakterze pracy, dla pracowników poza siedzibą firmy wymagane jest zakwaterowanie, co niejednokrotnie jest dużym obciążeniem finansowym a nawet brakiem zakwaterowania z uwagi na miejsce wykonywanych pracW związku z powyższym podatnik zamierza kupić przyczepę kampingową w kwocie 5.800,00zł.brutto , która będzie wykorzystywana jako pomieszczenie noclegowe dla pracowników pracujących w delegacji na terenie całego kraju i telewizor w kwocie ok.1.000,00zł.brutto. W przypadku prac wykonywanych w miejscu siedziby firmy, przyczepa będzie wykorzystywana jako pomieszczenie dla pracownika dozorującego w Zatorach.Podatnik uważa, że zakup ten należy potraktować jako nabycie środka trwałego, którego amortyzacja może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Pytanie:Czy zakup przyczepy kampingowej i telewizora należy traktować jako nabycie środka trwałego, którego amortyzacja może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu?

Stanowisko Wnioskodawcy:Zdaniem Wnioskodawcy zakup przyczepy kampingowej i telewizora należy potraktować jako zakup środka trwałego.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy z przytoczeniem prawa: Ustosunkowując się do wyżej przedstawionego zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie stwierdza co następuje: Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r .Nr 14 poz.176 ze zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.Tak więc, aby uznać jakiś wydatek za koszt uzyskania przychodu muszą być spełnione łącznie dwa warunki:- wydatek nie może być wymieniony w art.23 w/w ustawy stanowiącym katalog wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,- między wydatkiem, a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowy mający wpływ na powstanie lub zwiększenie osiąganego przychodu.Jeżeli zakup przyczepy kampingowej i telewizora jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstwa prowadzonego przez podatnika a tym samym będzie to miało odzwierciedlenie w wielkości przychodów uzyskanych przez niego, to wydatki na zakup będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, ale pod warunkiem, że zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie tylko i wyłącznie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z art.22 a ust.1 pkt 2 i 3 w/w ustawy zakupiony towar może podlegać amortyzacji z zastrzeżeniem art. 22c.Zgodnie z przepisem w/w ustawy amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty ? o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art.23a pkt 1, zwane środkami trwałymi. Odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art.22 f ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500,00zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3.500,00zł.,podatnicy z zastrzeżeniem art.22d ust.1,mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art.22h-22m albo jednorazowo ? w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym. Zgodnie z art.22 d ust.1 w/w ustawy podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art.22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art.22g nie przekracza 3.500,00zł.; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania. W związku z powyższym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe. Niniejsza interpretacja, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków podatnika. Zgodnie z art.14b § 1-12 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie: Na niniejsze postanowienie Stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie O/Zamiejscowy w Ciechanowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 i art. 239 w związku z art.14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika