Czy wykonując ? w rozumieniu przepisów o prawie autorskim ? inwentaryzację zieleni miejskiej wraz (...)

Czy wykonując ? w rozumieniu przepisów o prawie autorskim ? inwentaryzację zieleni miejskiej wraz z oceną jej stanu i zaplanowaniem działań pielęgnacyjnych na przyszłość dla Urzędu Miasta na podstawie umowy o dzieło powinna być Pani podatnikiem podatku VAT? Jest Pani architektem krajobrazu. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej, nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę.Pani uważa, że z tytułu wykonywania w/w czynności nie powinna być podatnikiem podatku od towarów i usług.

W dniu 30-11-2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął Pani wniosek o udzielenie odpowiedzi na w/w pytanie. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żurominie po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ?podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności?.

Porady prawne

Działalność gospodarcza ? w myśl art. 15 ust.2 cyt. ustawy ? obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

W art.15 ust.3 cytowanej ustawy o VAT wskazano wyłączenia z uznania określonych czynności za działalność gospodarczą, które przesądzają o tym, iż m.in. wymienione w ust. 3 tegoż przepisu umowy cywilnoprawne (w tym umowy zlecenia i umowy o dzieło), które osoba fizyczna zawarła z innymi podmiotami, aniżeli pracodawca czy też umowy nie polegające na świadczeniu na rzecz pracodawcy , są wyłączone spod zakresu opodatkowania przy spełnieniu warunków określonych w tym przepisie.

Po pierwsze muszą to być umowy, o których mowa w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. J. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) czyli m.in. wymieniona w art. 13 pkt 8 lit.a tej ustawy działalność wykonywana na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło zawartej wyłącznie z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną i jej jednostkami organizacyjnymi oraz jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej.

Po drugie, w wyniku wykonania tychże umów wymienionych w art. 13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne wykonujące czynności określone w umowie muszą być związane ze zlecającym ich wykonanie prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności, co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego za ich wykonanie.

Ustawodawca w art. 15 ust. 3a cyt. ustawy o podatku od towarów i usług ustanowił, że przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych , wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

Zgodnie z art. 1 ust.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006r. Nr 90, poz.631 ze zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W myśl art. 1 ust.2 pkt 6 cyt. ustawy, przedmiotem prawa autorskiego są utwory architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne.

Reasumując, zdaniem tutejszego organu podatkowego, wykonania ? w rozumieniu przepisów o prawie autorskim ? inwentaryzacji zieleni miejskiej wraz z oceną jej stanu i zaplanowaniem działań pielęgnacyjnych na przyszłość dla Urzędu Miasta na podstawie umowy o dzieło ? przy zachowaniu warunków umowy jak opisano powyżej ? nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a więc czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zatem z tytułu wykonywania tych czynności nie będzie Pani uznawana za podatnika VAT.

W związku z powyższym, postanowiono jak w sentencji.Interpretacji udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla podatnika i obowiązuje do czasu jej zmiany lub uchylenia.Niniejsza interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Na postanowienie wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żurominie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika