Pytanie podatnika dotyczy sposobu obliczenia współczynnika korekty podatku naliczonego za rok 2005.

Pytanie podatnika dotyczy sposobu obliczenia współczynnika korekty podatku naliczonego za rok 2005.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ? 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 24.02.2006r. (wpływ do tut. urzędu dnia 27.02.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dotyczący sposobu obliczenia współczynnika korekty podatku naliczonego za rok 2005, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście

p o s t a n a w i a

uznać przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym podaniu Wnioskodawca podał, że jest czynnym podatnikiem VAT realizującym swoje prawo do odliczania podatku naliczonego w związku z przepisami art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym artykułem przy nabywaniu towarów i usług Teatrowi przysługuje prawo częściowego odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupami związanymi ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W związku ze zmianą z dniem1 czerwca 2005 r. ustawy o VAT i skreśleniem art. 90 ust 7 podatnik ma wątpliwości w jaki sposób należy ustalić współczynnik korekty za rok 2005 dla potrzeb częściowego odliczenia podatku VAT, czy ustalając obrót za 2005r. należy uwzględnić otrzymane do 31 maja 2005r. przez Teatr dotacje niepodlegające opodatkowaniu VAT, czy też do obrotu za 2005 r. nie powinno się doliczać dotacji niepodlegających opodatkowaniu za cały 2005r. bez względu na moment ich otrzymania.

W związku z w/w zmianą z dnia 1 czerwca 2005 r. ustawy o VAT i skreśleniem art. 90 ust 7 podatnik zwrócił się do Naczelnika tutejszego urzędu skarbowego z zapytaniem:

- czy należy przy ustalaniu obrotu za 2005r (dla potrzeb ustalenia współczynnika korekty) uwzględniać otrzymane do 31 maja 2005r przez Teatr dotacje niepodlegające opodatkowaniu VAT czy też nie powinno się doliczać tych dotacji bez względu na moment ich otrzymania czy to przed czy po nowelizacji?

Wg stanowiska podatnika z uwagi na fakt, iż art. 90 ust 7 ustawy o VAT został uchylony z dniem 1 czerwca, należy obliczając proporcję sprzedaży za 2005 uwzględnić w niej tylko te dotacje, które mają bezpośredni wpływ na cenę sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.

Pozostałych dotacji (dotacji niepodlegających opodatkowaniu) nie należy uwzględniać w tej proporcji. Obliczając proporcję sprzedaży za 2005 r. Należy uwzględniać przepisy obowiązujące w danym momencie. W związku z tym że proporcja sprzedaży obliczana była dopiero po zakończeniu roku 2005, kiedy art. 90 ust 7 już nie obowiązywał przy wyliczeniu współczynnika korekty nie należy brać pod uwagę dotacji nie podlegających opodatkowaniu.

Zdaniem Wnioskodawcy powyższy sposób ustalania współczynnika proporcji jest właściwy.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez Wnioskodawcę problemu, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Stosownie do art. 90 ust. 2 ustawy jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Według kolejnego ustępu cyt. artykułu proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 ustawy). Dalsze przepisy określają bardziej szczegółowe zasady obliczania proporcji.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Do dnia 31.05.2006r. obowiązywał przepis art. 90 ust. 7 ustawy, który stanowił, iż do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1 (tj. związanych z dostawą lub świadczeniem usług). Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Teatr otrzymywał w 2005r.

dotacje niepodlegające opodatkowaniu. Dotacje te nie stanowią zatem obrotu, zdefiniowanego w art. 29 ust. 1 ustawy i powinny być uwzględnianie w mianowniku wskaźnika proporcji, stosownie do treści art. 90 ust. 7, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.05.2005r. Przepis art. 91 ust. 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31.05.2005r. stanowił, iż przy dokonywaniu korekty odliczonego podatku po zakończeniu roku należy uwzględnić proporcję obliczoną w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, a więc również z uwzględnieniem w mianowniku proporcji kwot otrzymanych dotacji, nie związanych z dostawą lub świadczeniem usług.

W związku z uchyleniem z dniem 1 czerwca 2005r. przepisu art. 90 ust. 7 ustawy (ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw, Dz. U. Nr 90, poz. 756) do rozliczenia podatku naliczonego w 2005r. miały zastosowanie dwie proporcje tj. w okresie do 31 maja - proporcja z uwzględnieniem przepisu art. 90 ust. 7, a od 1 czerwca 2005r. proporcja bez uwzględniania tego przepisu. Powyższa zasada ma zastosowanie do ?zaliczkowego? odliczania podatku w trakcie roku 2005r. według proporcji obliczonej na podstawie obrotów osiągniętych w okresie od 01.05.2004r. do 31.12.2004r., stosownie do treści art. 163 ust. 2 ustawy.

Pytanie sformułowane we wniosku dotyczy sposobu obliczania wskaźnika proporcji przy dokonywaniu korekty kwoty odliczonego podatku po zakończeniu roku 2005r. Według art. 91 ust. 3 ustawy korekty tej dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W momencie sporządzania korekty rocznej cytowany wyżej przepis art. 90 ust. 7 już nie obowiązuje, nie może być więc uwzględniony przy obliczaniu wskaźnika proporcji za 2005r. Obliczony wskaźnik proporcji za 2005r. stanowi jednocześnie proporcję do ?zaliczkowych? odliczeń w trakcie 2006r., stosownie do treści art. 90 ust. 4 ustawy.

Skoro wykreślony został zapis dotyczący wliczania kwot otrzymanych dotacji (subwencji) do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, a więc uwzględniania tych kwot w mianowniku proporcji, należy uznać, iż kwoty otrzymanych dotacji (subwencji) nie stanowiących obrotu (tj. nie mających bezpośredniego wpływu na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 29 ust. 1 ustawy) pozostają neutralne tj. nie wpływają na ustalenie wskaźnika proporcji. Jak już wskazano wyżej do obliczenia proporcji, o której mowa w art. 91 ust. 1 ustawy, należy stosować przepisy obowiązujące na dzień powstania tego obowiązku tj. w lutym 2006r. w przypadku podatnika składającego deklaracje miesięczne, czyli bez uwzględniania przepisu art. 90 ust. 7.

Przedstawiony przez podatnika sposób obliczania proporcji sprzedaży za rok 2005 bez uwzględnienia przepisu art. 90 ust 7, który w momencie ustalania tej proporcji już nie obowiązywał jest prawidłowy w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście postanowił jak w sentencji, uznając stanowisko Wnioskodawcy wyrażone w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu wpływu przedmiotowego wniosku do tutejszego urzędu, tj. w dniu 08 marca 2006r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika