Czy nabycie nieruchomości w zamian za ustanowienie prawa dożywocia powoduje powstanie przychodu podatkowego (...)

Czy nabycie nieruchomości w zamian za ustanowienie prawa dożywocia powoduje powstanie przychodu podatkowego w miesiącu zawarcia umowy dożywocia, tj. czy do powyższej transakcji ma zastosowanie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 05.10.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 06.10.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy nabycie nieruchomości w zamian za ustanowienie prawa dożywocia powoduje powstanie przychodu podatkowego w miesiącu zawarcia umowy dożywocia, tj. czy do powyższej transakcji ma zastosowanie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

Porady prawne

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 20.02.2003r. nabyła nieruchomość w postaci lokalu mieszkalnego przy ul. H. w Warszawie w zamian za ustanowienie prawa dożywocia. Zgodnie z umową dożywocia zawartą w formie aktu notarialnego pomiędzy Spółką a Panią E.K. (zwaną dalej 'Dożywotnikiem') w zamian za dożywotnie utrzymanie polegające m.in. na zapewnieniu możliwości samodzielnego zamieszkiwania oraz na ponoszeniu wszelkich opłat związanych z eksploatacją używanego mieszkania Dożywotnik przeniósł własność tego lokalu na Wnioskodawcę. W związku z tym, Spółka zaliczyła wartość w/w nieruchomości do przychodów podatkowych miesiąca lutego 2003r., składając w dniu 19 maja 2003r. korektę deklaracji CIT-2 za luty 2003r. Natomiast czynsz związany z w/w lokalem oraz opłaty za energię elektryczną Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. W toku przeprowadzonej w Spółce kontroli prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2004r., kontrolujący stwierdzili, że Spółka niesłusznie zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów w/w wydatki, wiążąc je z przychodem z tytułu nabycia nieruchomości. W związku z powyższym Spółka skorygowała koszty podatkowe w 2004r., pomniejszając je o koszty czynszu i energii za nabyty lokal.Zdaniem Spółki nabycie nieruchomości na podstawie umowy dożywocia nie powoduje powstania przychodu podatkowego w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym Spółka nie miała obowiązku zaliczenia wartości nieruchomości do przychodów podatkowych w miesiącu nabycia tej nieruchomości. W ocenie Spółki nabycie nieruchomości w zamian za ustanowienie prawa dożywocia ma charakter odpłatny, gdyż Spółka ponosi koszty związane z wykonywaniem tego prawa. Wobec powyższego wskazany powyżej przepis nie będzie miał zastosowania w omawianej sprawie. Nabyta nieruchomość, stanowiąca lokal mieszkalny używany przez 'Dożywotnika', nie jest wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej Spółki, zatem nie generuje przychodów związanych z tą działalnością. W związku z tym, zdaniem Strony, przychód powstanie w momencie zbycia nieruchomości zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o pdop. Jednocześnie wydatki na nabycie nieruchomości, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia nieruchomości bez względu na czas ich poniesienia zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o pdop. Dla poparcia wyżej przedstawionego stanowiska, Strona powołuje się na ustalenia kontroli podatkowej przeprowadzonej w Spółce w czerwcu 2006r.

W piśmie z dnia 18.07.2006r. Nr 1471/KP/505/239/2006r., kontrolujący uznali, że wydatki na czynsz i energię elektryczną dotyczące nabytej w zamian za ustanowienie prawa dożywocia nieruchomości nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Pomimo, iż przeprowadzona kontrola dotyczyła innego okresu podatkowego (2004r.), to jednak objęta kontrolą kwestia kosztów podatkowych wynika z transakcji nabycia nieruchomości zawartej w 2003r., dlatego ustalenia dokonane w trakcie tej kontroli mają wpływ, zdaniem Strony na kwalifikację zdarzenia opisanego we wniosku.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawione przez Spółkę stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), obowiązującą w roku 2003, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz 13 i 14, jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze (...). Przez nieodpłatne świadczenie, jak również i przychód w naturze, należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy.

Kluczową cechą świadczenia nieodpłatnego jest to, aby otrzymujący takie świadczenie, nie był zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego. Oznacza to, że świadczenie uzyskane przez podatnika w sytuacji, gdy spełniający świadczenie uzyskuje albo ma uzyskać od podatnika w przyszłości wzajemnie jakieś inne przysporzenie majątkowe, nie ma charakteru nieodpłatnego. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka, nabywając lokal w zamian za ustanowienie prawa dożywocia, jest zobowiązana do ponoszenia opłat związanych z eksploatacją mieszkania używanego przez 'Dożywotnika'. W związku z powyższym w omawianej sytuacji nie można mówić o nieodpłatnym świadczeniu, gdyż Spółka została zobowiązana do ponoszenia odpłatności na rzecz 'Dożywotnika' w postaci opłat za użytkowanie lokalu.

Należy zatem przyjąć, iż Spółka nie otrzymała nieodpłatnie przedmiotowej nieruchomości, gdyż ponosi koszty na jego utrzymanie, w związku z czym nie nastąpiło przysporzenie majątkowe, o którym mowa w ww. art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop, tj. nie wystąpił przychód podatkowy. Jednocześnie należy zauważyć, iż nabyta nieruchomość nie jest wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, zatem przychód podatkowy powstanie w momencie zbycia przedmiotowej nieruchomości. Powyższe wynika z treści art. 14 ust. 1 ustawy o pdop, a nie jak uważa Spółka z art. 12 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Powołany art. 14 ust. 1 ustawy stanowi, iż przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Natomiast wydatki związane z nabyciem nieruchomości, Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o pdop., zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit.a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części; wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika