?Czy nadmierne zużycie paliwa (tzw. przepał) stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem (...)

?Czy nadmierne zużycie paliwa (tzw. przepał) stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług??

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku przez Stronę stanu faktycznego wynika, że kierowca (pracownik Przedsiębiorstwa) ponosi odpowiedzialność w przypadku ponadnormatywnego zużycia paliwa (tzw. przepału). Normy zużycia paliwa określone są w wewnętrznych regulacjach Przedsiębiorstwa. Zgodnie z tymi zasadami osoba która jest uprawniona do używania pojazdu służbowego spowoduje szkodę, która z jego winy nie podlega zwrotowi z tytułu ubezpieczenia (np. nadmierne zużycie paliwa w danym pojeździe samochodowym) prowadzi do odpowiedzialności majątkowej tej osoby w wysokości nie pokrytej odszkodowaniem. Wątpliwości budzi fakt konieczności opodatkowania VAT nadmiernego zużycia paliwa.

Porady prawne

Zdaniem Spółki w przypadku nadmiernego zużycia paliwa (przepał) nie występuje czynność podlegająca opodatkowaniu VAT. Katalog czynności objętych zakresem przedmiotowym ustawy o VAT jest zawarty w art. 5 w zw. z art. 7-8 ustawy. Obciążenie pracowników za zużycie paliwa ponad ustalone normy nie podlega VAT (nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług). W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Naczelnik tut. Urzędu podziela stanowisko Strony i stwierdza, że obciążenie kierowców za zużycie paliwa ponad obowiązujące w przedsiębiorstwie normy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ brak jest przesłanek wskazujących na wystąpienie w przedmiotowej sprawie odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu w/cyt. przepisów art. 7 i 8 ustawy. Ewentualna zapłata odszkodowania (kary) nie jest tożsama z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług na terytorium kraju. Zatem należy uznać iż ponadnormatywne zużycie paliwa (tzw. przepał) za czynność pozostającą poza zakresem przedmiotowym ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika