Czy odsetki za opóźnienie w zapłacie zobowiązania handlowego są kosztem uzyskania przychodu w momencie (...)

Czy odsetki za opóźnienie w zapłacie zobowiązania handlowego są kosztem uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty na rzecz ?U P H BV?? Spółka nabyła czas reklamowy emitowany na antenie programów telewizyjnych od ?W TV BV?. ?W TV BV? została przejęta przez ?W TV II BV?. Spółka nie uregulowała w terminie należności za czas reklamowy. Umowa z ?W TV BV? nie określała zasad naliczania odsetek za opóźnienie w zapłacie należności. ?U P H BV? nabyła od ?W TV II BV? przedmiotową wierzytelność. ?U P H BV? zawrze ze Spółką porozumienie określające zasady spłaty należności głównej zobowiązania i naliczania odsetek z tytułu opóźnionej zapłaty. Odsetki naliczone zostaną od daty wymagalności poszczególnych należności za zakupiony czas reklamowy.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 15 grudnia 2006 roku (data wpływu do tutejszego Urzędu 18 grudnia 2006 r.)

p o s t a n a w i a

uznać za prawidłowe stanowisko Spółki w zakresie zaliczenia odsetek za opóźnienie w zapłacie zobowiązania handlowego do kosztów uzyskania przychodów.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że działalność Spółki polega m. in. na zakupie i sprzedaży czasu reklamowego. Spółka nabyła czas reklamowy emitowany na antenie programów telewizyjnych od spółki 'W TV BV' z siedzibą w Holandii. 'W TV BV' została następnie przejęta przez 'W TV II BV' z siedzibą w Holandii.

Spółka nie uregulowała w terminie należności za zakupiony czas. Zawarta umowa z 'W TV BV' nie określała zasad naliczania odsetek za opóźnienie w zapłacie wynagrodzenia.

Zobowiązanie z tytułu zakupu czasu antenowego wyrażone było w dolarach amerykańskich. Na mocy porozumienia zawartego w dniu 30 grudnia 2005 r. zobowiązanie zostało przewalutowane na złotówki.

W dniu 29 marca 2006 r. 'W TV II BV' oraz 'U P H BV' z siedzibą w Holandii zawarły porozumienie, na mocy którego 'U P H BV' nabyła od 'W TV II BV' opisaną wyżej wierzytelność.

'U P H BV' oraz Spółka zawrą porozumienie określające zasady spłaty należności głównej zobowiązania (dalej Porozumienie). Ponadto postanowienia Porozumienia określać będą zasady naliczania odsetek z tytułu opóźnionej zapłaty. Odsetki naliczone zostaną od daty wymagalności poszczególnych należności za zakupiony przez Spółkę czas reklamowy.

'U H' nie posiada na terytorium Polski zakładu w rozumieniu postanowień zawartych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.Spółka posiada certyfikat wydany przez właściwe władze holenderskie, potwierdzający siedzibę 'U P H BV' dla celów podatkowych.

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy opisane w stanie faktycznym odsetki za opóźnienie w zapłacie zobowiązania handlowego stanowić będą koszt uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty na rzecz 'U P H BV'?

W ocenie Spółki, zapłacone odsetki naliczone w związku z opóźnieniem w zapłacie za zakup czasu antenowego, stanowią w całości koszty uzyskania przychodów Spółki w momencie ich zapłaty.

Zdaniem Spółki, w przypadku zapłaty odsetek naliczonych z tytułu opóźnienia w płatności za towary lub usługi, których zakup związany jest z działalnością gospodarczą, nie powinno budzić wątpliwości, że w kontekście związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz kryterium celowości, kosztem uzyskania przychodu będą nie tylko wydatki na wspomniane towary lub usługi, lecz także odsetki za opóźnienie naliczone od zaległej płatności. Skoro bowiem kosztem jest należność główna, jako koszt powinny być również potraktowane odsetki za zwłokę.

W opinii Spółki, w przypadku odsetek kosztem są jedynie odsetki faktycznie zapłacone.

Według Spółki, aby dany wydatek stanowił koszt uzyskania przychodów, nie może być on wymieniony w katalogu wydatków określonych w art. 16 ustawy o CIT. Z kosztów wyłączone zostały przykładowo odsetki od kar i grzywien nakładanych w postępowaniu karnym oraz administracyjnym, a także odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych. W art. 16 nie zostały natomiast wskazane odsetki naliczone w związku z nieterminową zapłatą. Jeżeli zatem tego rodzaju odsetki zostaną przez dłużnika zapłacone i odsetki te spełniają ogólne kryteria dotyczące zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów, wówczas odsetki te stanowią dla dłużnika koszt uzyskania przychodów.

Spółka na potwierdzenie swoich argumentów powołuje się na pismo Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z dnia 9 czerwca 2005 r. (PDOP-423/10/2005), pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 23 listopada 2005 r. (PB1-423-21-2005-KW) oraz pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku z dnia 6 maja 2005 r. (PII/423-5/05).

Po zapoznaniu się z wnioskiem Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, wyjaśnia co następuje:

W stanie prawnym obowiązującym na dzień złożenia wniosku (tj. do dnia 31.12.2006 r.), stosownie do treści przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy, który to przepis zawiera zamknięty katalog enumeratywnie wymienionych wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego.

Tak więc podstawowymi warunkami zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest wykazanie, że:

1. wydatek został przez podatnika faktycznie poniesiony,

2. w momencie dokonywania wydatku istniały przesłanki pozwalające na stwierdzenie, że wydatek ten może przynieść podatnikowi przychody,

3. wydatek został poniesiony w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

4. wydatek nie jest wymieniony w art. 16 ust. 1 zawierającym katalog wydatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która weszła w życie w dniu 01.01.2007 r., zmianie uległa treść art. 15 ust. 1 tej ustawy.

W chwili obecnej zgodnie z tym przepisem kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Powyższa zmiana ma charakter uściślający treść tego przepisu w wersji obowiązującej przed dniem 01.01.2007 r. i nie zmienia zasadności interpretacji przytoczonej powyżej, zarówno w stanie prawnym przed, jak i po dniu 01.01.2007 r.

Instytucję prawną odsetek za zwłokę reguluje art. 481 Kodeksu cywilnego. Stanowi on, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Tak więc podstawowym warunkiem zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów odsetek od zobowiązań jest ich faktyczna zapłata. W związku z powyższym zapłacone przez Spółkę odsetki od zobowiązań handlowych Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanawia jak na wstępie.

W związku z faktem, że pytanie oznaczone numerem 2. w złożonym wniosku dotyczy zakresu i sposobu zastosowania postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Holandią, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, pismem Nr 1472/DPC/423-33/06/PK z dnia 20.12.2006 r., na podstawie art. 15, art. 17 i art. 14e ustawy Ordynacja podatkowa, przesłał przedmiotowy wniosek do Ministerstwa Finansów celem rozpatrzenia w/g właściwości rzeczowej.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Podatnika we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia (lub) w dniu zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika