Czy rok podatkowy Spółki trwający od 01 lipca .danego roku kalendarzowego do dnia 30 czerwca następnego (...)

Czy rok podatkowy Spółki trwający od 01 lipca .danego roku kalendarzowego do dnia 30 czerwca następnego roku kalendarzowego, został przyjęty prawidłowo.

Na podstawie art.14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r-Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z 2005r Dz. U. Nr 8 póz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółka z o. o. złożonego w miesiącu czerwcu 2006r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu prawa podatkowego w zakresie roku podatkowego Spółki

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe,

Uzasadnienie

Podatnik we wniosku pyta 'Czy rok podatkowy Spółki trwający od 01 lipca .danego roku kalendarzowego do dnia 30 czerwca następnego roku kalendarzowego, został przyjęty prawidłowo.

Porady prawne

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że:

W dniu 27 wrześniu 2004 r. zawarta została umowa Spółki w formie aktu notarialnego.W § 34 tej umowy postanowiono, że 'Rok obrotowy Spółki rozpoczyna się 1 lipca i kończy 30 czerwca każdego roku kalendarzowego. Pierwszy rok finansowy Spółki zakończy się 30 czerwca 2006 r.' Umowa ta została złożona w Urzędzie Skarbowym w miejscowości X (wówczas właściwym dla Spółki) jako załącznik do zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2 w dniu 27 stycznia 2005 r.

W dniu 30 listopada 2004 r, wpłacone zostały środki na kapitał zakładowy Spółki, które wpłynęły na rachunek bankowy Spółki. Pierwszy przychód z tytułu odsetek od w/w środków zgromadzonych na rachunku bankowym (1-miesięczna lokata) Spółka otrzymała w dniu 30 grudnia 2004 r.

Pierwotnie deklaracje Spółki dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-2 oraz zeznanie roczne CIT-8) zostały złożone za okres do 31 grudnia 2004 r. przy założeniu, że 31 grudnia 2004 r. kończył się pierwszy rok podatkowy Spółki, a kolejny rok podatkowy rozpoczyna się 1 stycznia 2005 r. Następnie, z uwagi na zapis przytoczonego powyżej § 34 umowy Spółki, złożone zostały korekty deklaracji dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych. W rezultacie rozliczenie podatku dochodowego Spółki za pierwszy rok podatkowy objęło okres kończący się w dniu 30 czerwca 2005 r. Konsekwentnie, począwszy od 1 lipca 2005 r. do 30 czerwca 2006 r. Spółka składała deklaracje CIT-2, w których rozliczała podatek dochodowy od osób prawnych za następny (drugi) rok podatkowy. Spółka zamierza złożyć zeznanie roczne CIT-8 za okres od 1 lipca 2005 r. do 30 czerwca 2006r.

Podatnik jest zdania, iż w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, skutecznie wybranym przez Spółkę rokiem podatkowym jest okres od 1 lipca danego roku kalendarzowego do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego, przytaczając poniższe przepisy. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 luty 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. Z 2000r nr 54 póz 654 z póżn. zm) -.'Rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Spółka w § 34 umowy Spółki wskazała, że jej rok obrotowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczyna się 1 lipca a kończy 30 czerwca. Spełniony zatem został zawarty w powyższym przepisie wymóg zawarcia informacji o przyjętym roku podatkowym w umowie spółki.

Przepisy w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają sposobu i formy zawiadomienia o wyborze roku podatkowego, pozostawiając to decyzji podatnika. W orzecznictwie przyjmuje się w związku z tym, że każda forma, z której podatnik skorzysta, a z której można wnioskować, że jego wolą jest przyjęcie innego niż rok kalendarzowy roku podatkowego jest wystarczające. A zatem wystarczające do skutecznego zawiadomienia organu podatkowego o przyjęciu określonego roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy powinno być także zawarcie takiej informacji w umowie spółki, która to umowa spółki jest następnie składana we właściwym urzędzie skarbowym.

Umowa Spółki zawierająca informację o wybranym przez Spółkę roku podatkowym (obrotowym) trwającym od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego została złożona we właściwym dla Spółki urzędzie skarbowym (w US w miejscowości X) w dniu 27 stycznia 2005r, a więc także wymóg zawiadomienia organu podatkowego o wyborze roku podatkowego należy uznać za spełniony.

Jak wynika z art. 8 ust. 5 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zawiadomienie o wyborze roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy w przypadku podmiotu, który nie był wcześniej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych powinno być dokonane w terminie 30 dni od rozpoczęcia działalności przez ten podmiot.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje jednak pojęcia 'rozpoczęcie działalności'. Uwzględniając fakt, że Ustawa o CIT reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym należy uznać, iż działalność, o której mowa w w/w art. 8 ust. 5 tej ustawy jest działalnością generującą dochody (ewentualnie przychody) podlegające opodatkowaniu na jej podstawie. A zatem, w przypadku Spółki, za rozpoczęcie działalności należy uznać osiągnięcie pierwszego przychodu, który podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przychodem tym był przychód z tytułu odsetek od środków na rachunku bankowym osiągnięty w grudniu 2004 r.

Kwestia długości pierwszego roku podatkowego została natomiast uregulowana w art. 8 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, iż pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. A zatem pierwszy rok podatkowy -Spółki powinien był trwać od dnia rozpoczęcia przez nią działalności gospodarczej do 30 czerwca 2005 r., pomimo zapisu umowy Spółki stwierdzającego, że pierwszy rok obrotowy zakończy się 30 czerwca 2006 r. Zastosowanie się bowiem do postanowień umowy Spółki w tym zakresie byłoby sprzeczne z bezwzględnie obowiązującym przepisem art. 8 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i spowodowałby, że pierwszy rok podatkowy byłby dłuższy niż 12 miesięcy.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu podziela stanowisko Spółki zaprezentowane we wniosku w związku z w/w przepisami gdyż:

1) w § 34 umowy Spółki zawarto informacje o przyjętym roku podatkowym tj., że rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczyna się od 1 lipca a kończy 30 czerwca.

2) Spółka rozpoczęła działalność w grudniu 2004r tj pierwszy przychód otrzymała wdniu 30 grudnia 2004r

3} zawiadomienie o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy wpłynęło do Urzędu Skarbowego w miejscowości X w dniu 27.01.2005r tj łącznie ze zgłoszeniem identyfikacyjnym NIP-2 złożono umowę Spółki, w której zawarto informację o roku podatkowym. Zachowano termin 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności, co jest zgodne z art. art. 8 ust. 5 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

4) art. 8 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. A zatem pierwszym rokiem podatkowym Spółki jest rok kończący się 30 czerwca 2005r a następne lata od 01 .lipca do 30 czerwca roku następnego.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, iż stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.

Reasumując postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika