Jak prawidłowo obliczyć podatkowy koszt uzyskania przychodu Spółki, wynikający z zapłaty w PLN (...)

Jak prawidłowo obliczyć podatkowy koszt uzyskania przychodu Spółki, wynikający z zapłaty w PLN faktur wystawionych przez Dostawców w walutach obcych??

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137,poz. 926 ze zm./,odpowiadając na pisemne zapytanie Spółki 'jak prawidłowo obliczyć podatkowy koszt uzyskania przychodu Spółki, wynikający z zapłaty w PLN za faktury wystawione przez dostawców w walutach obcych', Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:
Definicja kosztów uzyskania przychodów jest określona w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r Nr. 54 poz. 654 ze zm.). Między innymi z przepisu tego wynika, że koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut,koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Porady prawne

Z pisma wynika, że Spółka dokonuje zakupów związanych z prowadzoną działalnością u zagranicznych doradców podatkowych (dostawcy). Zobowiązania wynikające z faktur wystawionych przez dostawców są wyrażone w walutach obcych, lecz zapłata nie następuje w walucie obcej. Spółka przystąpi do centralnego systemu rozliczeniowego dla wszystkich europejskich spółek z grupy. System będzie administrowany przez specjalnie w tym celu utworzone centrum rozliczeniowe w Szwajcarii,które będzie ustalało z góry (przed rozpoczęciem roku obrotowego) stały kurs przeliczeniowy dla każdej z walut obowiązujących w krajach objętych systemem, obowiązujący przez jeden (cały) rok obrotowy. Spółka uznaje za koszt uzyskania przychodów z tytułu zakupu usług, kwotę PLN wynikającą z pomnożenia kwoty z faktury przez kurs stały.

W przedmiotowej sprawie wartość zobowiązania wobec dostawcy wyrażona jest w walucie obcej, lecz zapłata nie następuje w walucie obcej. Spółka w dacie otrzymania faktury zna koszt, pomimo że jest on wyrażony w walucie obcej.W związku z powyższym przepisy art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące zarachowania kosztu wg kursu NBP i różnic kursowych nie mogą mieć zastosowania. Zatem do obliczenia rzeczywistego kosztu poniesionego przez Spółkę w związku zapłatą zobowiązania wobec dostawcy wyrażonego w walucie obcej będą miały zastosowanie ogólne zasady z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z art. 15 ust. 1 zdania 1. Stosownie do tego przepisu kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jednocześnie informuję, że jeżeli cena usług ustalona według zaproponowanego w piśmie sposobu obliczania rzeczywistego kosztu poniesionego przez Spółkę będzie znacznie odbiegała od ceny rynkowej, to wówczas będzie miał zastosowanie art. 11 powyższej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podmioty powiązane powinny w rozliczeniach między sobą ustalać ceny według takich samych zasad jak uczyniłyby to podmioty od siebie niezależnie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika