Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości częściowo nabytej w wyniku podziału majątku wspólnego (...)

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości częściowo nabytej w wyniku podziału majątku wspólnego podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Pismem z dnia 4 sierpnia 2005r ( uzupełnionym pismem z dnia 01.09.2005r.) podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik w 1997r. nabył wraz z żoną (do majątku wspólnego) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz garażu. W dniu 28 września 2001r. małżonkowie zawarli umowę o podziale majątku wspólnego, na który składało się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego z garażem oraz samochód osobowy o łącznej wartości 140.000zł Na mocy tej umowy małżonkowie dokonali podziału zgromadzonego przez nich majątku wspólnego w ten sposób, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego z garażem wraz z wkładami budowlanymi oraz samochód osobowy podatnik nabył na wyłączną własność za spłatą na rzecz byłej żony kwoty 75.000zł Przy czym strony umowy oświadczyły, że niniejsza umowa w pełni wyczerpuje żądania związane z podziałem majątku.

W dniu 25 lipca 2005r. podatnik sprzedał lokal mieszkalny wraz z garażem za cenę 171.000zł. Według podatnika przychód uzyskany z tytułu tej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Postanowieniem z dnia 20 września 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego. Jednocześnie podkreślił, że opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu sprzedaży nieruchomości podlegał będzie przychód w wysokości 26.000zł.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

Jednym ze źródeł przychodów wskazanych przez ustawodawcę w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) jest - z pewnymi zastrzeżeniami - odpłatne zbycie nieruchomości (...) jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (...) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (działu spadku, podziału majątku wspólnego) jest nabyciem tych rzeczy. Zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991r nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

  • podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty lub
  • jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Stosownie do treści art. 32 §1 i § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. nr 9, poz. 59 ze zm.

) dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich. W szczególności stanowią dorobek małżonków: pobrane wynagrodzenie za pracę oraz inne usługi świadczone osobiście przez któregokolwiek z małżonków oraz dochody z majątku wspólnego, jak również z odrębnego majątku każdego z małżonków.

Ustrój wspólności ustawowej, obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością (art. 35 K.r.o.). Dopiero z chwilą ustania wspólnoty ustawowej wspólność ta ulega przekształceniu.

Z chwilą ustania wspólności ustawowej małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek (art. 43 § 1 K.r.o.). W drodze wyjątku od zasady równych udziałów sąd może ustalić w innym stosunku udziały małżonków w majątku wspólnym w razie istnienia przesłanek przewidzianych w § 2 art. 43, ale tylko na żądanie jednego z małżonków.

W przedstawionej sytuacji wartość otrzymanego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego z garażem z majątku wspólnego przekroczyła udział podatnika przysługujący mu w majątku dorobkowym małżeńskim. Z umowy o podział majątku wspólnego wynika bowiem, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego z garażem stanowiące wspólny dorobek małżeński przypadło podatnikowi w całości, za spłatą na rzecz byłej żony połowy wartości tych praw.

Zatem zgodnie z przytoczoną linią orzecznictwa NSA dzień zawarcia umowy o podział majątku wspólnego, tj. 28.09.2001r. był dniem nabycia przez podatnika połowy sprzedanych w dniu 29.07.2005r. nieruchomości. Fakt spłaty tejże połowy byłej żonie dodatkowo potwierdza fakt rzeczywistego ich nabycia w tym dniu.

Mając powyższe na względzie bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cyt. wyżej art. 10 ustawy z dnia 26.07.1991r., dla części nieruchomości nabytych przez podatnika na mocy postanowień umowy o podziale majątku wspólnego, należy liczyć od dnia 28 września 2001r. Zatem połowa dochodu uzyskanego przez podatnika z odpłatnego zbycia przedmiotowych nieruchomości (85.500zł) będzie podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tyt. sprzedaży nieruchomości, o ile podatnik nie wydatkuje w terminie 2 lat od dnia sprzedaży - uzyskanych przychodów na własne cele mieszkaniowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika