Podatnik zlikwidował działalność gospodarczą prowadzoną na własne nazwisko - bar gastronomiczny (...)

Podatnik zlikwidował działalność gospodarczą prowadzoną na własne nazwisko - bar gastronomiczny opodatkowany na zasadch ogólnych. Oprócz tego nadal prowadzi działalność gospodarczą w spółce cywilnej w innym zakresie opodatkowaną na zasadch ryczałtu. Czy w/w sytuacji występuje obowiązek ustalania dochodu z remanentu sporządzonego na dzień likwidacji baru?

Z pisma podatniczki wynika, że z dniem 01.01.2004 r. zlikwidowała bar gastronomiczny, sporządzając na ten dzień spis towarów i wyposażenia. Do końca 2003 roku podatniczka prowadziła przedmiotowy bar jako osoba fizyczna na zasadach ogólnych. Podatniczka działalność gospodarczą, zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej , rozpoczęła 01.06.1997r. Pod tym samym numerem wpisu do ewidencji od 27.04.2000 r. prowadzi także działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej.

Z zaświadczenia o dokonaniu zmiany w ewidencji działalności gospodarczej wynika, iż podatniczka nie zgłosiła likwidacji działalności gospodarczej, a jedynie zmiany co do: oznaczenia przedsiębiorcy, miejsca i przedmiotu wykonywania działalności gospodarczej. W tym stanie rzeczy, organ administracji samorządowej, na wniosek podatniczki, dokonał z dniem 01.01.2004 r. zmiany w ewidencji działalności gospodarczej uznając, że w tym przypadku faktycznie ma miejsce kontynuacja działalności gospodarczej a nie jej likwidacja.

Porady prawne

Odnosząc ten stan faktyczny na przepisy podatkowe, zauważa się, iż art. 10 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia jako źródło przychodów podlegające tej ustawie pozarolniczą działalność gospodarczą. Likwidacja baru nie spowodowała likwidacji całego źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Nadal bowiem podatniczka w formie spółki cywilnej kontynuuje pozarolniczą działalność gospodarczą, świadcząc usługi teleradiomechaniczne.

Przepisy podatkowe tylko w przypadku likwidacji działalności gospodarczej, zgodnie z art. 24 ust.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm. ) nakazują aby podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego o tym zdarzeniu. Dochód na dzień likwidacji działalności ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów ( surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych , braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi ? takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa na wstępie przepisu. W dalszej części zacytowany wyżej przepis wymienia następujące sytuacje, kiedy to podatnik nie ustala dochodu na dzień likwidacji:

1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Obowiązek określenia dochodu z remanentu likwidacyjnego, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaistnieje u podatniczki dopiero w momencie definitywnej likwidacji pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z wyżej wspomnianym przepisem, jeżeli nie zajdą okoliczności określone w art. 24 ust. 3 pkt 1-4, to wówczas w remanencie likwidacyjnym należy ująć dane ze spisu towarów i wyposażenia pozostałych na dzień likwidacji baru.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika