Czy otrzymana dotacja składająca się w częściach z funduszy unijnych, rządowych i własnych przeznaczona (...)

Czy otrzymana dotacja składająca się w częściach z funduszy unijnych, rządowych i własnych przeznaczona na rozpoczęcie działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy koszty pokryte z dotacji stanowią koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z póżn. zm. ) w odpowiedzi na wniosek z dnia 02.04.2007r. ( data wpływu do Urzędu 03.04.2007r. ) uzupełniony w dniu 17.04.2007 roku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przychodu i kosztów z otrzymanej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej postanawiam uznać stanowisko w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 3 kwietnia 2007 roku uzupełnionym w dniu 17 kwietnia 2007 roku zwróciła się Pani o interpretację przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie , w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie zaliczenia w ciężar kosztów wydatków finansowanych z otrzymanej dotacji inwestycyjnej z Fundacji ....... w Lublinie i jej opodatkowania.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika,że przystąpiła Pani do realizacji projektu ?..........? Na pokrycie kosztów związanych z rozpoczęciem działalności otrzymała Pani jednorazową dotację inwestycyjną .

W związku z powyższym zwróciła się Pani z pytaniami:
1.Czy dotacja otrzymana z Fundacji ..... ? środki pieniężne pochodzące w części z funduszy Unijnych, w części zaś ze środków Rządowych oraz własnych Fundacji ..... przeznaczone na rozpoczęcie działalności gospodarczej będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
2.Czy koszty ponoszone na wpis do ewidencji działalności gospodarczej, bilet sieciowy MPK,zakup pomocy dydaktycznych strony internetowej ,tablicy informacyjnej ,materiałów biurowych oraz samochodu osobowego pokryte z uzyskanej dotacji będą stanowiły koszty uzyskania przychodu z wykonywanej działalności gospodarczej .

Zdaniem Pani :

Ad.1- Dotacja będzie przychodem z wyjątkiem przychodu związanego z zakupem samochodu osobowego od którego , zgodnie z art.22a 22o dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Ad.2- Wydatki takie jak: opłaty administracyjne, zakup materiałów wyposażenia i składników majątku od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych stanowią koszty uzyskania przychodu. Natomiast zakup środka trwałego ( samochód osobowy ) nie stanowiąc przychodu z działalności gospodarczej nie jest też podstawą do uznawania odpisów amortyzacji za koszt uzyskania przychodu.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego należy zauważyć:

Zgodnie z art. 14 ust.2 pkt2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 rNr 14 poz.176 z póżn zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub innych wartości niematerialnych i prawnych od których zgodnie z art. 22A ? 22o dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W świetle powyższego otrzymana przez Panią dotacja będzie opodatkowana z wyjątkiem tej części, która przeznaczona została na zakup środka trwałego.

W kwestii zapytania w części kosztów poniesionych w związku z uruchomieniem działalności gospodarczej zastosowanie ma art.22 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym artykułem kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego żródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powyższej ustawy.

Art. 23 ust.1 pkt.1 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie (.....)środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast art.23 ust.1 pkt 45 stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych wg zasad określonych a art. 22a ? 22o od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczanych od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo zwróconych podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Mając na uwadze przedstawioną przez Panią sytuację , wyżej zacytowane przepisy oraz art. 14 ust.3 pkt.3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotacja jako zwrot wydatków na zakup samochodu osobowego nie będzie przychodem a odpisy z tytułu zużycia w/w środka trwałego nie będą kosztami uzyskania przychodu. Natomiast pokryte z dotacji pozostałe wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu wykonywanej działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

Ponadto informuję, iż w myśl art. 14a §2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Od niniejszego postanowienia przysługuje Państwu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia ( art.236 § 2 pkt1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika