Czy nagrody przyznane przez Ministra Obrony Narodowej za udział i duże zaangażowanie, wypłacone żołnierzom, (...)

Czy nagrody przyznane przez Ministra Obrony Narodowej za udział i duże zaangażowanie, wypłacone żołnierzom, pełniącym służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Republice Iraku, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych?

Zgodnie z § 13 w/w rozporządzenia, żołnierze zawodowi skierowani do pełnienia służby w składzie jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz.U. Nr 162, poz. 1117 z późn. zm.) w celu udziału w: konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, otrzymują:

  1. jednorazową należność pieniężną,
  2. należność zagraniczną,
  3. dodatek wojenny,
  4. należności pieniężne z tytułu podróży służbowej odbywanej poza miejscowością, w której pełnią oni służbę.

Wśród należności określonych w w/w. rozporządzeniu nie zostały wyszczególnione nagrody przyznawane w drodze decyzji Ministra Obrony Narodowej.

Porady prawne

Należy jednak wziąć pod uwagę, iż art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy nie zawiera odesłania do odrębnych przepisów wydanych przez właściwego ministra, regulujących zasady wynagradzania żołnierzy zawodowych. Tym samym powyższy przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ogranicza zwolnienia podatkowego wyłącznie do należności pieniężnych wypłaconych żołnierzom na określonej podstawie prawnej.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy, zastosowanie zwolnienia podatkowego uzależnione jest od zaistnienia bezpośredniego związku pomiędzy wypłaconą należnością pieniężną a udziałem żołnierza skierowanego do jednostki wojskowej użytej poza granicami państwa.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nagroda pieniężna wypłacona w 2005 roku, została żołnierzom przyznana 'za wysokie zaangażowanie w realizacji zadań związanych z udziałem w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku'.

Biorąc po uwagę powyższe uzasadnienie przyznania nagrody należy stwierdzić, iż stanowi ona świadczenie, które jest bezpośrednio związane z udziałem żołnierza polskiego kontyngentu wojskowego w służbie poza granicami państwa, ponieważ żołnierz nie otrzymałby nagrody, gdyby nie został wyznaczony do składu osobowego kontyngentu wojskowego. Tak więc przedmiotowa nagroda nie stanowi świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym.

Z tych samych względów, nagrody przyznanej przez Ministra Obrony Narodowej nie można również uznać za przychód ze stosunku służbowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, który podlega opodatkowaniu.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż świadczenie pieniężne w postaci nagrody Ministra Obrony Narodowej ma charakter należności pieniężnej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy i podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika