Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych, których zakup został sfinansowany dotacją (...)

Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych, których zakup został sfinansowany dotacją będą kosztem uzyskania przychodów?

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzenia Pana wniosku z dnia 10.04.2007 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego: 11.04.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego a mianowicie czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych, których zakup został sfinansowany dotacja, będą kosztem uzyskania przychodów stwierdza, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w miesiącu styczniu 2006 roku zgłosił Pan swój udział w projekcie ?Szkolenie i doradztwo z zakresu prowadzenia e-firmy? w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), Priorytet II, Działanie 2.5 ? Promocja Przedsiębiorczości koordynowanego przez ... .

W miesiącu marcu 2006 r. podpisał Pan umowę dotyczącą udziału w projekcie ?Szkolenie i doradztwo z zakresu prowadzenia e-firmy?, a następnie odbył szkolenie i otrzymał wsparcie finansowe w formie dotacji inwestycyjnej.

Od 17 lipca 2006 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Załączył Pan do wniosku kserokopie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 26 czerwca 2006 r. wydanego przez Wójta Gminy oraz zaświadczenie o odbyciu szkoleń z dnia 19 czerwca 2006 r. wydane przez ... .

W związku z powyższym skierował Pan zapytanie, czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych, których zakup został sfinansowany dotacją będą kosztem uzyskania przychodów?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa Pan, że dotacja na zakup środków trwałych będzie dochodem zwolnionym od podatku dochodowego, a odpisy amortyzacyjne od środków trwałych sfinansowanych dotacją nie będą kosztem uzyskania przychodu.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku jak również obowiązujący stan prawny tut. organ podatkowy udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pan jako osoba fizyczna zgłosił udział, zawarł umowę a następnie ukończył kurs ?Szkolenie i doradztwo z zakresu prowadzenia e-firmy? w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), Priorytet II, Działanie 2.5 ? Promocja Przedsiębiorczości koordynowane przez ... .

Wsparcie Wspólnoty dla Polski w latach 2004-2006 było realizowane między innymi za pomocą wielofunduszowego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (zwanego dalej ZPORR).

Uregulowania dot.

statusu prawnego środków pochodzących z funduszy strukturalnych zawierają przepisy rozporządzenia Rady (W.E.) Nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r., ustanawiające przepisy ogólne w zakresie funduszy strukturalnych jak również rozporządzenie Komisji (W.E.) Wspólnot Europejskich Nr 438/2001 z 2 marca 2001 r., ustanawiające szczegółowe zasady wykonania w/w rozporządzenia Nr 1260/1999 dotyczącego systemów zarządzania i kontroli pomocy udzielonej w ramach Funduszy Strukturalnych, ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zm. ), a także ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206, ze zm.).

Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 1 pkt 2 w związku art. 5 ust. 3 pkt 2 w/w ustawy o finansach publicznych środki z funduszy strukturalnych pochodzą z budżetu Unii Europejskiej i są to środki publiczne. Jednostki, które realizują projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych, w tym również z Europejskiego Funduszu Społecznego (zwanego w dalszej części EFS) mogą ubiegać się o środki na ich refinansowanie. Środki te przeznaczone są na pokrycie wydatków realizowanych programów i projektów pomocowych, pochodzących ze środków pożyczonych z budżetu państwa w części, która będzie podlegała zwrotowi, w tym przypadku ze środków EFS.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał odrębne postanowienie, w zakresie interpretacji, w myśl którego otrzymane środki wsparcia pomostowego w formie dotacji nie są pomocą otrzymaną ze środków bezzwrotnej pomocy, uregulowaną w zapisie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że otrzymał Pan wsparcie w formie dotacji inwestycyjnej, która jest finansowana ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pana zdaniem otrzymana dotacja będzie dochodem zwolnionym od podatku dochodowego natomiast odpisy amortyzacyjne od środków trwałych sfinansowanych dotacją nie będą kosztem uzyskania przychodów.

Odnośnie opodatkowania otrzymanej dotacji zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem własnych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których na podstawie art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Otrzymana przez Pana dotacja inwestycyjna nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jej otrzymanie wpłynie jedynie na koszty uzyskania przychodu w zakresie odpisów amortyzacyjnych.

Biorąc powyższe pod uwagę stosownie do zapisu art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa sie za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym lub zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W przypadku otrzymanego przez Pana wsparcia w formie dotacji inwestycyjnej nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki pokrywane ze środków wsparcia pomostowego będą kosztami uzyskania przychodu na podstawie ogólnej definicji kosztów uzyskania przychodów zawartej w art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z zapisem którego, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Reasumując odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, które zostały sfinansowane dotacją, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów zgodnie z zapisem art. 23 ust. 1 pkt 45.

Mając na uwadze zarówno stan faktyczny oraz zgodnie z obowiązującymi w sprawie przepisami prawnymi, stanowisko zajęte przez Pana w sprawie będącej przedmiotem wniosku, należy uznać za prawidłowe. W prawdzie w złożonym wniosku stwierdza Pan, że dotacja inwestycyjna jest zwolniona od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 cytowanej ustawy podczas gdy przepis ten jak to wyżej wykazano nie ma w tym przypadku zastosowania, jednak pozostaje to bez wpływu na meritum sprawy, czyli zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ? Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy , wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w/w ustawy ? Ordynacja podatkowa służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 powyższej ustawy zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika