Podatniczka dokonała kolejnych wpłat na uzupełnienie wkładu budowlanego w 2003 roku i zapytuje czy (...)

Podatniczka dokonała kolejnych wpłat na uzupełnienie wkładu budowlanego w 2003 roku i zapytuje czy może 19 % wpłaty dokonanej w roku ubiegłym odliczyć od podatku, z odpowiednim uwzględnieniem odliczeń uzyskanych w latach poprzednich, do wysokości limitu 35.910,- zł. obowiązującego w ramach dużej ulgi budowlanej.

W odpowiedzi na zapytanie Pani z dnia 10 lutego 2004 r. skierowane do tutejszego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a §1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej wyjaśnia co następuje:

W roku 2002 Podatniczka zakończyła trzyletni okres oszczędzania w kasie mieszkaniowej, z którego to tytułu korzystała z odliczeń w latach 1999-2002. Środki zgromadzone w ramach kasy zostały wydatkowane na zakup nowego lokalu mieszkalnego ? wpłata części wkładu budowlanego. 19 % wkładu budowlanego wpłaconego w roku 2002, nie przekroczyło kwoty łącznej ulgi podatkowej otrzymanej w ramach oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Podatniczka dokonała kolejnych wpłat na uzupełnienie wkładu budowlanego w 2003 roku i zapytuje czy może 19 % wpłaty dokonanej w roku ubiegłym odliczyć od podatku, z odpowiednim uwzględnieniem odliczeń uzyskanych w latach poprzednich, do wysokości limitu 35.910,- zł. obowiązującego w ramach dużej ulgi budowlanej.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej odpowiada:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w momencie rozpoczęcia przez Panią odliczeń z tytułu tzw. ?dużej ulgi budowlanej? tj. w 1999 r., zezwalała w przepisie art. 27a ust. 1 na zmniejszenie podatku dochodowego na zasadach określonych w ustawie, jeśli podatnik w roku podatkowym:

1) poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na :
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, za wydatki poniesione na wkład budowlany, uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego, zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy, albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
g) remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłatę na wyodrębniony fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów;

2) systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Od 1 stycznia 2002 r. straciły moc obowiązującą przepisy umożliwiające odliczenie od podatku wydatków mieszkaniowych, przysługujących w ramach ?dużej ulgi budowlanej?, tj. przepisy art. 27a ust. 1 pkt. 1 lit. a-f oraz pkt 2, w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2002. Jednakże mocą ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), ustawodawca wprowadził ochronę praw nabytych do ?dużej ulgi budowlanej? przed 01.01.2002 r.

Art. 4 ust. 3 cyt. ustawy stanowi, iż Podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust.1 pkt 2 ustawy opdf w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Z odliczenia z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej korzystała Pani do 2002 roku włącznie. Środki zgromadzone w ramach kasy mieszkaniowej wydatkowane zostały na wkład budowlany w 2002 r. Natomiast jak wynika z Pani zeznań podatkowych (załącznik PIT-D do zeznania) za lata 1999 ? 2002, gromadzenie wkładu budowlanego zostało rozpoczęte po wypłaceniu środków z kasy mieszkaniowej, czyli dopiero w roku 2002, tj. w momencie kiedy nie przysługiwało już odliczenie z tyt. dużej ulgi budowlanej.

W zeznaniu podatkowym ? załącznik PIT-D za rok 2002, uwzględniła Pani wpłatę na wkład budowlany, nie wykazując jednak odliczenia z tego tytułu, w związku z tym, iż 19 % wkładu budowlanego wpłaconego w roku podatkowym 2002 nie przekroczyło łącznej ulgi podatkowej otrzymanej w ramach oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Organ podatkowy nie uznał załącznika PIT-D do zeznania podatkowego za rok 2002 za błędny, gdyż w rzeczywistości odliczono tylko wydatki z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, a więc odliczenia do którego nabyła Pani prawo przed dniem 1 stycznia 2002 r. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym (...), prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit a-f ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 (w tym wpłaty na wkład budowlany), przysługuje wyłącznie podatnikom, którzy nabyli to prawo w latach 1997-2001. Pani nie uwzględniając odliczenia na wkład budowlany w latach 1999 ? 2001, nie nabyła praw do odliczenia wydatków na wkład budowlany.

Ustosunkowując się więc bezpośrednio do Pani pytania, nie może Pani odliczyć od podatku w roku 2003 (ani też w roku 2004 ) wkładu budowlanego uzupełnionego w roku 2003, bez względu na niewykorzystanie całego przysługującego Pani limitu, z uwagi iż nie nabyła Pani praw do odliczania wydatków na wkład budowlany przed dniem 1 stycznia 2002 roku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika