Czy zawarta umowa pożyczki, jako zmiana umowy spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności (...)

Czy zawarta umowa pożyczki, jako zmiana umowy spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce?

Spółka zawarła na terenie Polski ze spółką zależną mającą siedzibę na terenie Ukrainy umowę pożyczki w kwocie 1.000.000 USD. Kwota ta została przekazana przelewem na rachunek bankowy Pożyczkobiorcy.

Na mocy podpisanej umowy spółka ukraińska zobowiązała się do zwrotu pożyczki wraz z należnym oprocentowaniem oraz do wykorzystania otrzymanych środków finansowych wyłącznie na cele związane z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wnioskująca Spółka podkreśliła również, iż w chwili obecnej oraz w chwili podpisywania umowy jest/była udziałowcem spółki ukraińskiej i posiada 94% udziałów w jej kapitale zakładowym.

Porady prawne

W związku z powyższym Wnioskująca Spółka wnosi o potwierdzenie, iż w przedstawionym stanie faktycznym zawarta umowa pożyczki, jako zmiana umowy spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce. Przy czym w przypadku przyjęcia przez tutejszy Urząd opinii odmiennej Podatnik zwrócił się z prośbą o wskazanie właściwego rozwiązania i podstawy prawnej znajdującej zastosowanie w przedmiotowej kwestii.

Odnosząc się do oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego Spółka wskazuje, iż w analizowanym stanie faktycznym zastosowanie mogą znaleźć następujące regulacje ustawy o PCC:

a). zmiana umowy spółki

- zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC podatkowi podlegają zmiany umów (w tym zmiany umowy Spółki), jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 ustawy o PCC,

- jak wynika z art. 1 ust. 3 ustawy o PCC w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, a także pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty,

- jednocześnie zgodnie z art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o PCC umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania spółki kapitałowej albo siedziba tej spółki ? jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.

b). zawarcie umowy pożyczki

- równocześnie zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o PCC podatkowi podlega również czynność cywilnoprawna, której przedmiotem jest zawarcie umowy pożyczki,

- przy czym w myśl art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:

a). rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej,

b) rzeczy znajdujące się za granicą, w przypadku, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej.

Mając na względzie przedstawiony powyżej stan faktyczny oraz prawny Spółka zauważa, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o PCC, w tym w szczególności art. 1 ust. 1 pkt 2 oraz art. 1 ust. 3 opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega jako zmiana umowy spółki pożyczka udzielona spółce kapitałowej przez jej wspólnika. Niemniej jednak warunkiem umożliwiającym tego rodzaju opodatkowanie jest, zdaniem Wnioskodawcy zrealizowanie się przesłanek określonych w art. 1 ust. 5 ustawy o PCC, to jest w chwili dokonania czynności (udzielenia pożyczki) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajdować się musi rzeczywisty ośrodek zarządzania spółki kapitałowej będącej pożyczkobiorcą albo siedziba tej spółki.

W świetle brzmienia przytoczonych powyżej przepisów Spółka stwierdza, że ze względu na to, iż:

-pożyczka została udzielona przez Spółkę będącą wspólnikiem Pożyczkobiorcy (tym samym pożyczka ta powinna być traktowana jako zmiana umowy spółki),

- siedziba Pożyczkobiorcy, jak również ośrodek zarządzania, znajdują się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tj. na terytorium Ukrainy),nie został spełniony warunek przewidziany w art. 1 ust. 5 ustawy o PCC. Co oznacza, iż niniejsza umowa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku nie uznania za prawidłowe powyższego stanowiska Spółka podkreśla, że przedmiotowa umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu na mocy ustawy o PCC z uwagi na fakt, iż nie zostały spełnione warunki zawarte w art. 1 ust. 4 ustawy o PCC.

Warunki te uzależniają powstanie obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (w tym umowy pożyczki) od następujących okoliczności:

- przedmiotem czynności cywilnoprawnej są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub też

- przedmiotem czynności cywilnoprawnej są rzeczy znajdujące się za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej.

Zdaniem Spółki niniejsza umowa nie dotyczyła rzeczy znajdujących się w Polsce. Jej przedmiotem były bowiem pieniądze rozumiane jako środki płatnicze, które nie są rzeczą i nie mogą być uznane za rzecz. Ponadto prawa majątkowe, których dotyczyła umowa nie podlegały wykonaniu w Polsce, lecz wyłącznie na Ukrainie. Dlatego też w przekonaniu Strony omawiana umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Analiza obowiązujących przepisów prawa podatkowego wskazuje co następuje:

Stosownie do treści art. 1 ust.

1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r., Nr 68, poz. 450) podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie). Opodatkowaniu podlega również zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 - art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskująca Spółka jest wspólnikiem spółki działającej na Ukrainie i posiada 94% udziałów w jej kapitale zakładowym. W dniu 5 marca 2007r. Podatnik udzielił spółce ukraińskiej pożyczki w kwocie 1.000.000 USD na cele związane z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej.

W świetle cytowanego powyżej przepisu art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza). Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnej traktuje więc pożyczki udzielane przez wspólnika Spółce jako zmianę umowy spółki, która to zmiana podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z postanowieniami przepisu art. 1 ust. 5 pkt 2 w/w ustawy umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się - w przypadku spółki kapitałowej:

I.rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

II.siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.

W rozpatrywanym stanie faktycznym, jak wskazuje na to Strona, rzeczywisty ośrodek zarządzania i siedziba Pożyczkobiorcy ? Spółki córki Podatnika ? nie znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a na terenie Ukrainy Oznacza to, iż pożyczka udzielona przez Wnioskującą Spółkę ukraińskiej spółce kapitałowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika