Czy sprzedaż przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej nowo wybudowanych lokali mieszkalnych (...)

Czy sprzedaż przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej nowo wybudowanych lokali mieszkalnych wraz ze współwłasnością ułamkową przynależnego gruntu oraz części wspólnych budynku podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje za nieprawidłowe Pani stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 10.06.2005r. wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych i udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w opisanej przez Panią kwestii.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

W piśmie z dnia 10.06.2005r. przedstawiła Pani stan faktyczny, z którego wynika, że jest Pani osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej, właścicielką działki budowlanej, na której zamierza Pani wybudować budynek mieszkalny, wielorodzinny z kilkunastoma lokalami mieszkalnymi. Część lokali pozostanie Pani własnością a część postanowiła Pani sprzedać po zakończeniu budowy .

Wobec powyższego zapytanie Pani dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży lokali mieszkalnych wraz ze współwłasnością ułamkową przynależnego gruntu oraz części wspólnych budynku.

W Pani ocenie, sprzedaż ta nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług, gdyż nie prowadzi Pani działalności gospodarczej, a czynności sprzedaży nie zamierza Pani wykonywać w sposób ciągły czy częstotliwy i w związku z tym, opisana sprzedaż objęta będzie podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2 %.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy uznaje Pani stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnia:

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz. 399) nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części, albo prawo użytkowania wieczystego.

Stosownie do postanowienia tut. organu nr D-3/443/49/05 z dnia 29.08.2005r. wydanego w tożsamym stanie faktycznym, w części dotyczącej interpretacji przepisów podatku od towarów i usług, sprzedaż przedmiotowych lokali podlegać będzie podatkowi VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) co oznacza, że wyłączona będzie tym samym z obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie powołanego wyżej art. 2 pkt 4.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika