Czy opłaty czynszu z tytułu najmu lokalu za miesiące, w których działalność gospodarcza nie była (...)

Czy opłaty czynszu z tytułu najmu lokalu za miesiące, w których działalność gospodarcza nie była już w tym lokalu faktycznie wykonywana, są kosztami uzyskania przychodu ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 17 listopada 2006 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa ?stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.?

Porady prawne

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 17 listopada 2006 r. złożył Pan wniosek o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zapłatę czynszu w okresie wypowiedzenia umowy najmu.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu w C. H. ?X?. W lutym 2006 r. rozpoczął Pan prowadzenie działalności w drugim miejscu ? w C. H. ?Y?. W zawartej umowie najmu boksu handlowego określono 6 miesięczny okres wypowiedzenia tej umowy. Z uwagi na złe wyniki finansowe w tym punkcie i brak dobrych rokowań na przyszłość z końcem kwietnia 2006 r. złożył Pan Wynajmującemu pismo zawierające wypowiedzenie umowy najmu. A zatem uwzględniając określony okres wypowiedzenia umowa najmu obowiązywała do dnia 31 października 2006 r. Wskazał Pan również, że faktycznie działalność w tym miejscu została zakończona 25 sierpnia 2006 r. i od tego momentu osiąga Pan przychody tylko w jednym punkcie ? w C. H. ?X?. W powyższej sytuacji wnosi Pan o interpretację, czy wydatki związane z opłatą czynszu za wrzesień i październik 2006 r. za boks handlowy w C.H. ?Y?, które był Pan obowiązany ponieść za okres wypowiedzenia umowy najmu, stanowią koszty uzyskania przychodu wpływające na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pana zdaniem na podstawie przepisów art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) poniesione opłaty czynszu za wrzesień i październik 2006 r. stanowią koszty uzyskania przychodu i powinny być uwzględnione przy ustalaniu dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź ? Górna, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej informacji:

Zgodnie z przepisami art. 22 ust.

1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ?kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.(...)' Z postanowień powyższej regulacji prawnej wynika, że o zakwalifikowaniu wydatku do kosztów uzyskania przychodu decyduje spełnienie dwóch przesłanek:

1. wydatek nie jest wymieniony w zamkniętym katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, zawartym w przepisach art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

2. wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Wydatki na zapłatę czynszu nie są ujęte wśród wymienionych w art. 23 ustawy wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu. Zatem należy ocenić, czy poniesienie wydatku miało lub mogło mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że poniesione przez Pana wydatki dotyczą czynszu za boks handlowy w C. H. ?Y? za miesiące wrzesień i październik 2006 r., tj. za dwa ostatnie miesiące z 6 miesięcznego okresu wypowiedzenia, przy czym faktycznie zakończył Pan działalność w tym miejscu z dniem 25 sierpnia 2006 r., a od tego dnia przychody osiągał Pan wyłącznie w C. H. ?X?.
Zatem koszty czynszu za lokal, w którym we wrześniu i w październiku 2006 r. nie prowadził Pan działalności gospodarczej nie zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

W świetle cytowanych wyżej przepisów art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym wydatki te nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika