Zgodnie z Zarządzeniem nr 5/96 Wójta Gminy Ż. w sprawie ustalenia regulaminu pracy w Urzędzie Gminy (...)

Zgodnie z Zarządzeniem nr 5/96 Wójta Gminy Ż. w sprawie ustalenia regulaminu pracy w Urzędzie Gminy pracownicy tut. Urzędu i jednostek podległych otrzymali mydło, ręcznik, herbatę za 2004r. za pokwitowaniem, zgodnie z art. 233 Kodeksu Pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21 poz. 94 ze zm.).
Czy powyższe artykuły stanowią przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Uważam, że w myśl art. 21 ust. pkt 11 ww. ustawy jest to wartość świadczeń rzeczowych wynikająca z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy i nie stanowi przychodu pracownika.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

Porady prawne

Kwestię świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy reguluje art. 233 ustawy z dnia 26 czerca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), zgodnie z którymi pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higienicznosanitarne oraz dostarczyć niezbędne środki higieny osobistej, a także zapewnić środki do udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku. Zgodnie z przepisami par. 115 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.) wydanymi na podstawie delegacji art. 237 par. 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom środki higieny osobistej, których ilość i rodzaje powinny być dostosowane do rodzaju i stopnia zanieczyszczenia ciała przy określonych pracach. Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy.

Jeżeli zostaną spełnione ww. przesłanki wówczas świadczenia rzeczowe w postaci mydła, ręczników i herbaty korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Natomiast jeżeli nie spełniają tych wymogów, to przedmiotowe świadczenia rzeczowe nie korzystają ze zwolnienia i zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Tut. informuje, że niniejsza informacja została udzielona wyłącznie na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Jednostkę oraz na podstawie stanu prawnego obowiązującego na dzień udzielenia informacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika