Jeżeli stan faktyczny przedstawiony wyżej pozostanie bez zmian przez cały 2008 rok to jedynym źródłem (...)

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony wyżej pozostanie bez zmian przez cały 2008 rok to jedynym źródłem przychodów będzie prowadzona działalność gospodarcza, w ramach rozwiązanej 31 marca 2008 roku umowy o pracę nie będzie wykonywał żadnych czynności, to czy w 2009 roku będzie mógł być opodatkowany na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

I N T E R P R E T A C J A I N D Y W I D U A L N A

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana K. przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura ? 29 września 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej 19% stawką tzw. podatku liniowego ? jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29 września 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej 19% stawką tzw. podatku liniowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od kilku lat prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest lekarzem i przedmiotem prowadzonej działalności są usługi medyczne w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Do końca 2007 roku pozostawał również w stosunku pracy i świadczył ww. usługi na rzecz szpitala klinicznego. Od 01 stycznia 2008 r. jedynym źródłem przychodów jest prowadzona działalność gospodarcza w przedstawionym wyżej zakresie. Nie pozostaje w żadnym stosunku pracy. Od 01 stycznia 2008 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej między innymi świadczy usługi medyczne na rzecz byłego pracodawcy.

Wnioskodawca wskazał przy tym, iż w 2008 roku miał podpisaną umowę o pracę ze szpitalem klinicznym, ale nie wykonywał jej gdyż od 01 stycznia 2008 do 31 marca 2008 roku przebywał na urlopie bezpłatnym, a z dniem 31 marca stosunek pracy został rozwiązany. W tym okresie świadczył usługi medyczne wyżej wymienionemu podmiotowi w ramach umowy cywilno-prawnej. Zatem przez 3 miesiące 2008 roku będąc w stosunku pracy faktycznie jej nie wykonywał. Wnioskodawca nadmienia, iż w 2008 roku otrzymał z tytułu wynagrodzenia za miesiąc grudzień 2007 i świadczeń z funduszu socjalnego, świadczenia pieniężne od byłego pracodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony wyżej pozostanie bez zmian przez cały 2008 rok, a jedynym źródłem przychodów będzie prowadzona działalność gospodarcza i w ramach rozwiązanej 31 marca 2008 roku umowy o pracę nie będzie wykonywał żadnych czynności, to czy w 2009 roku będzie mógł być opodatkowany na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy, przepis art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza możliwość opodatkowania na zasadach, o których mowa w art. 30c jeśli przychody z działalności gospodarczej na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy wykonywałby w roku poprzedzających rok podatkowy lub w roku obecnym. W związku z tym, iż świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy zakończył 31 marca 2008 i faktycznie nie wykonywał żadnej czynności w ramach umowy o pracę od 01 stycznia 2008 to uważa, iż od roku podatkowego 2009 może być opodatkowany na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (tzw. podatek liniowy). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

Jednakże wybór tej metody opodatkowania podlega ustawowemu ograniczeniu. W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub w przypadku spółki przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał lub wykonuje na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca w miesiącach od 01 stycznia 2008 r. do 31 marca 2008 r. miał podpisaną umowę o pracę z byłym pracodawcą, jednak faktycznie nie wykonywał czynności na rzecz byłego pracodawcy ponieważ przebywał na urlopie bezpłatnym. W okresie tym, świadczył jednak na rzecz ww. podmiotu usługi medyczne w oparciu o zawartą z nim umowę cywilnoprawną, zawartą w ramach prowadzonej od dnia 1 stycznia 2008 r. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż jeżeli w świetle odrębnych nie będących przedmiotem niniejszej interpretacji przepisów prawa ? prawnie dopuszczalnym jest przebywanie na urlopie bezpłatnym i jednoczesnie świadczenie w okresie tym usług na rzecz swojego pracodawcy w ramach podpisanej z nim umowy cywilnoprawnej to stwierdzić należy, iż w okresie od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 marca 2008 r. (dnia rozwiązania umowy o pracę) wnioskodawca faktycznie nie świadczył pracy i nie wykonywał w ramach stosunku pracy czynności na rzecz pracodawcy, gdyż przebywał na urlopie bezpłatnym. Natomiast w związku z rozwiązaniem ww. umowy o pracę, wnioskodawca czynności powyższych nie będzie wykonywał po dniu 31 marca 2008 r. Oznacza to, iż w 2009 r. wnioskodawca będzie mógł korzystać z opodatkowania uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dochodów tzw. podatkiem linowym, pod warunkiem wybrania tej formy opodatkowania w stosownym, a określonym w art. 9a ust. 2 ww. ustawy terminie.

Możliwość wyboru ww. formy opodatkowania nie ograniczają przy tym powoływane we wniosku okoliczności, tj:

  • świadczenie usług medycznych na rzecz byłego pracodawcy w ramach zawartej umowy cywilnoprawnej (z ww. zastrzeżeniem dotyczącym świadczenia tych usług w okresie urlopu bezpłatnego),
  • otrzymanie w 2008 r. zaległego wynagrodzenia za grudzień 2007 r. oraz świadczeń z funduszu socjalnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika