Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

19.12.2008

Czy nie złożenie oświadczenia o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe pozbawia (...)

Interpretacja indywidualna sygnatura: IBPB2/415-1619/08/CJS

Typ dokumentu:Interpretacja indywidualna
Sygnatura:IBPB2/415-1619/08/CJS
Autor:Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
Słowa kluczowe:cele mieszkaniowe, kredyt, oświadczenia, sprzedaż nieruchomości, właściciel, wydatek
Kategoria:
Istota interpretacji:Czy nie złożenie oświadczenia o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe pozbawia podatnika prawo do skorzystania ze zwolnienia o którym mowa w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Strona 1 z 2
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 03 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura 08 października 2008r.), uzupełnionego w dniu 17 grudnia 2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży mieszkania ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 października 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży mieszkania.

Z uwagi na braki formalne, pismem z dnia 04 grudnia 2008r. Znak: IBPB2/415-1619/08/CJS wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 17 grudnia 2008r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 22 czerwca 2005r kupił mieszkanie, które następnie sprzedał w dniu 17 września 2008r. Na zbywanym mieszkaniu była założona hipoteka, którą wnioskodawca spłacił pieniędzmi ze zbycia tego mieszkania. Natomiast w dniu 20 maja 2008r. wnioskodawca kupił nowe mieszkanie, które za część pieniędzy pozostałą ze sprzedaży wnioskodawca chce wyremontować. Wnioskodawca wskazał, że w terminie 14 dni od daty sprzedaży mieszkania nie złożył deklaracji o przeznaczeniu kwoty ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Przyczyną jej niezłożenia w terminie była trudna sytuacja zdrowotna w jakiej wówczas znalazła się jego rodzina.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wnioskodawca może mimo upływu 14 dni i nie złożenia oświadczenia o przeznaczeniu przychodu na cele mieszkaniowe, nadal wykorzystać pieniądze ze sprzedaży mieszkania na remont nowego...

Wnioskodawca uważa, że mimo przekroczenia 14 - dniowego terminu do złożenia oświadczenia o przeznaczeniu przychodu na cele mieszkaniowe, w dalszym ciągu chce przeznaczyć pieniądze na remont nowego lokalu mieszkalnego, co jest już po części przez wnioskodawcę realizowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m. in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r., Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 1 stycznia 2007r., zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)?c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006r. do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca w dniu 22 czerwca 2005r. nabył lokal mieszkalny. W dniu 17 września 2008r. wnioskodawca dokonał odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu, jednocześnie spłacając hipotekę jaką ww. lokal mieszkalny był obciążony. Ponadto wnioskodawca informuje, że z uwagi na problemy rodzinne nie złożył w terminie oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.

Pozostałe środki pieniężne ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wnioskodawca zamierza przeznaczyć na remont zakupionego w dniu 20 maja 2008r. mieszkania.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi natomiast kwestia możliwości zwolnienia z opodatkowania całego przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego biorąc pod uwagę fakt niezłożenia przez niego stosownego oświadczenia o przeznaczeniu środków pieniężnych na własne cele mieszkaniowe.

I tak w myśl art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. podatek z odpłatnego zbycia m. in. nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Stosownie do art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Podatek ten jest płatny w terminie 14 dni od daty sprzedaży, z wyjątkiem sytuacji, gdy podatnik złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 2
  • 5
  • 9
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Paweł Kazana

    ocena usługi:

    jestem po dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi na zadanie pytanie. 14 stron pisma rozwiało moje wszelkie wątpliowsci i teraz jestem spokojniejszy i na pewno skorzystam nastepnym razem z Panstwa porady bo warto. Polecam wszytskim
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie. Wyrazy szacunku
  • Stanisław Wojciech Echilczuk

    ocena usługi:

  • ewelina

    ocena usługi:

    Porada udzielona w sposób bardzo przejrzysty i czytelny, powołując się na konkretne przepisy. Pełen profesjonalizm. Bardzo dziękujemy za szybką odpowiedź.
  • Ewa S.

    ocena usługi:

    Opinia Nr 144564 bardzo profesjonalna i rzeczowa, bardzo dziękuję Państwu za pomoc. Polecę Państwa usługi innym i gdy będę miała jeszcze jakiś problem napewno z przyjemnoscią skorzystam. Pozdrawiam Ewa S.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna, godna polecenia .Bardzo dziękuję, będę polecała Państwa usługi wszystkim znajomym.
  • Zosia

    ocena usługi:

    Profesjonalne, przede wszystkim rzeczowo i w ustalonym czasie ? zostałam klientem e-prawnika.
  • anna

    ocena usługi:

    jestem specyficznie nastawiona na usług e...ale e-prawnik bardzo ale to bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Witam, Dotyczy porady prawnej ID 144073nr. Jestem bardzo zadowolony zudzielonej porady. Jest ona profesjonalna, wyczerpującz i obszerna. Polecam wszystkim korzyslanie z usług e-prawnik Pozdrawiam Mirosław Ś.
  • Ela C.

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje, rzeczowa, dokladna i wyczerpujaca odpowiedz. Tak trzymać ! Inne firmy prawnicze nie udzielaja tak wyczerpujacych odpowiedzi ( a korzystałam z innych równierz ).Konkurencja daleko w tyle !!! Jak najbardziej polecam !
  • Mada

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z przedstawionej opinii , polecam profesjonalizm do przedstawienia realnej sytuacji prawnej
  • Marek

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie.Jestem bardzo zadowolony
  • Aleksander

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana, szybko i jest wyczerpująca. Otrzymałem więcej informacji niż od adwokata przez pól roku. Polecam i zapewne jeszcze nie raz skorzystam. Aleksander
  • Marian

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalna opinia, polecam Marian
  • ss

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z wykonanej usługi.Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzetelny. Polecam korzystanie z e-prawnik.pl
  • Bogusław

    ocena usługi:

  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinię sporządzony szybko i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z biurem. Jestem zadowolona z wykonanej usługi. E 2912

Porady prawne

  • Budowa domu na działce siedliskowej a podatek

    Czy wydatki na budowę domu na działce siedliskowej można potraktować jako wydatki na cele mieszkaniowe w myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy podatku dochodowym od osób (...)

  • Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości

    Jakie podatki (opłaty) ponosi sprzedający i kupujący nieruchomość (działka z domem)?

  • Katalog celów mieszkaniowych

    Nabyłem mieszkanie na początku 2009 r. Chciałbym je sprzedać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami będę musiał zapłacić 10% kwoty za jaką sprzedałem mieszkanie, (...)

  • Odsetki za zwłokę z zapłacie podatku

    Dlaczego urząd skarbowy nalicza odsetki za zwłokę w zapłacie 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu ze sprzedaży mieszkania przyjmując datę powstania (...)

  • Wydatkowanie środków na cele mieszkaniowe

    Sprzedałem mieszkanie po 3 latach od jego nabycia. Złożyłem w US zobowiązanie, iż kwotę uzyskaną ze sprzedaży wydatkuję na cele mieszkaniowe (określone w ustawie (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane