1) Czy słuszne jest stanowisko Wnioskodawcy, że naliczony podatek VAT przy zakupie towarów i usług (...)

1) Czy słuszne jest stanowisko Wnioskodawcy, że naliczony podatek VAT przy zakupie towarów i usług służących działalności medycznej zwiększa koszty działalności Spółki? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).
2) Czy słusznie postępuje Wnioskodawca zwiększając wartość początkową nabytych środków trwałych o naliczony podatek od towarów i usług którego nie może odliczyć świadcząc usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2009r. (data wpływu do tut. Biura 16 lutego 2009r.), uzupełnionym pismami z dnia 22 kwietnia 2009r. (data wpływu 27 kwietnia 2009r. oraz 6 maja 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zaliczenia naliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2),
  • zwiększenia wartości początkowej środków trwałych o naliczony podatek VAT (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3),jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

- zaliczenia naliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów,zwiększenia wartości początkowej środków trwałych o naliczony podatek VAT.

Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 21 kwietnia 2009r. wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek został uzupełniony w dniu 27 kwietnia 2009r. oraz 6 maja 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zgodnie z zapisem w statucie spółki świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85.2). Zgodnie z art. 43 pkt 1 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 z 2004r., poz. 535 ze zm.) usługi te są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie art. 86 wspomnianej wyżej ustawy mówi o tym, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, o których mowa w art. 15, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

W przypadku Wnioskodawcy zakupione towary i usługi, w związku z realizacją projektu ?Modernizacja pomieszczeń ZOZ, w tym dofinansowanie do wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 10 listopada 2006r. oraz zakup nowej aparatury diagnostycznej, w tym do poradni kardiologicznej?, w ramach działania 9.2 Infrastruktura lecznictwa otwartego Priorytetu IX Zdrowie i rekreacja Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, od marca 2008r. do dnia dzisiejszego są wykorzystywane wyłącznie do czynności nie podlegających opodatkowaniu. W związku z powyższym Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur za zakupione towary i usługi.

Podatek VAT naliczony, wykazywany w fakturach zakupowych od marca 2008r. do dnia dzisiejszego jest zaliczany w ciężar kosztów spółki, natomiast w przypadku zakupu środków trwałych podatek VAT zwiększa wartość początkową środka trwałego.

W przyszłości zakupione towary i usługi, w związku z realizacją projektu ?Modernizacja pomieszczeń ZOZ, w tym dofinansowanie do wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 10 listopada 2006r. oraz zakup nowej aparatury diagnostycznej, w tym do poradni kardiologicznej?, w ramach działania 9.2 Infrastruktura lecznictwa otwartego Priorytetu IX Zdrowie i rekreacja Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 będą wykorzystywane wyłącznie do czynności nie podlegających opodatkowaniu. W związku z powyższym Spółce nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur za zakupione towary i usługi. Podatek VAT naliczony, który będzie wykazywany w fakturach zakupowych będzie zaliczany w ciężar kosztów Spółki. Natomiast w przypadku zakupu środków trwałych podatek VAT będzie powiększał wartość początkową środka trwałego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy słuszne jest stanowisko Wnioskodawcy, że naliczony podatek VAT przy zakupie towarów i usług służących działalności medycznej zwiększa koszty działalności Spółki... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).
  2. Czy słusznie postępuje Wnioskodawca zwiększając wartość początkową nabytych środków trwałych o naliczony podatek od towarów i usług którego nie może odliczyć świadcząc usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).

Zdaniem Spółki przy zakupie środków trwałych, służących działalności w zakresie ochrony zdrowia, naliczony podatek od towarów i usług zwiększa wartość początkową środka trwałego, natomiast przy zakupie towarów i usług obciążających koszty działalności naliczony podatek od towarów i usług zwiększa koszty działalności Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t. j. Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm. ? zwanej dalej ?updop?), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ustawy.

Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:

  1. poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z działalności gospodarczej lub
  2. poniesiony wydatek musi mieć na celu zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  3. wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów negatywnych określonych w art. 16 ustawy.



Konstrukcja podatku od towarów i usług oparta jest na założeniu, że jest on dla przedsiębiorcy neutralny. Wyrazem tej neutralności jest art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z uwagi na powyższą cechę neutralności podatku od towarów i usług co do zasady nie stanowi on kosztu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zasada ta nie jest jednak bezwzględna, gdyż ustawa przewiduje szereg przypadków, gdzie podatek od towarów i usług stanowi koszt uzyskania przychodów. Przypadki te zostały określone w art. 16 ust. 1 pkt 46 updop.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym, że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

  • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
  • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatnik nabył towary i usługi w celu świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług (działalność medyczna). Zatem możliwe jest zaliczenie podatku naliczonego od tych towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Wydatki poniesione na zakup środków trwałych wykorzystywanych w działalności medycznej nie będą mogły zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów lecz jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej danego środka trwałego.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) updop nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie środków trwałych.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 updop za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

W myśl art. 16g ust. 3 updop za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Z uwagi na fakt, że zakupiony środek trwały dotyczy usług w zakresie ochrony zdrowia, zwolnionych z podatku VAT i w związku z tym podatek naliczony wynikający z faktur za w/w środek trwały nie może być odliczony ? to w przedstawionym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie przepis art. 16 ust. 1 pkt 46) lit. a) tiret drugie updop w tej części, zgodnie z którą nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług naliczonego ? jeżeli naliczony podatek od towarów i usług powiększa wartość środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Reasumując stwierdzić należy, że możliwe jest zwiększenie wartości początkowej nabytych środków trwałych o naliczony podatek od towarów i usług.

Stanowisko wnioskodawcy w zakresie:

  • zaliczenia naliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów,
  • zwiększenia wartości początkowej środków trwałych o naliczony podatek VAT,jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika