Czy wydatki poniesione przez Spółkę, na rzecz Prezesa Zarządu powołanego Uchwałą Zgromadzenia (...)

Czy wydatki poniesione przez Spółkę, na rzecz Prezesa Zarządu powołanego Uchwałą Zgromadzenia Wspólników, które zostały przyznane podjętymi Uchwałami Zgromadzenia Wspólników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 18 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 07 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zapłatę składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej Prezesa Zarządu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zapłatę składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej Prezesa Zarządu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 23 maja 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-347/11/AP IBPBI/2/423-533/11/AP IBPB II/1/415-294/11/BD IBPB II/1/415-295/11/BD wezwano o ich uzupełnienie. Uzupełnienia dokonano w dniu 07 czerwca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami zgodnie z art. 184 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r., Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.). Przepis art. 196 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że zarządca nieruchomości podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności zarządzania.

Prezes Zarządu, powołany uchwałą Zgromadzenia Wspólników zgodnie z kodeksem spółek handlowych, posiada licencję zawodową zarządcy nieruchomości i jest jedyną stroną zawieranych umów o zarządzanie nieruchomością wspólną ze wspólnotami mieszkaniowymi.

Spółka z o.o. świadczy usługi, w oparciu o zawarte umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną (sygnowane przez Prezesa Zarządu, jako licencyjnego zarządcę) i uzyskuje z tego tytułu przychody.

Prezes Zarządu zawarł imienną umowę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości na zasadach i w trybie ustalonym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości. Sładka ubezpieczeniowa została zapłacona przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wydatki poniesione przez Spółkę, na rzecz Prezesa Zarządu, powołanego Uchwałą Zgromadzenia Wspólników, które zostały przyznane podjętymi Uchwałami Zgromadzenia Wspólników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów...

Zdaniem Spółki, istnieje niezaprzeczalny związek pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskiwanym przychodem. Brak bowiem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej uniemożliwiałby świadczenie usług przez Spółkę z o.o., a co za tym idzie osiąganie przez nią przychodów.

Zatem, zapłaconą składkę na ubezpieczenie OC można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, przy czym nie będzie miał w tym przypadku zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłacanych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczeń na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów wyliczonych w tym przepisie (Spółka z o.o. nie jest pracodawcą dla Prezesa Zarządu w myśl zapisów kodeksu pracy).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., określana dalej ?updop?), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu musi on dotyczyć jego osoby oraz muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Wydatki, które Spółka ponosi na opłacenie składek z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej Prezesa Zarządu nie dotyczą Spółki lecz w istocie dotyczą osoby fizycznej. Na skutek ich poniesienia ochroną zostanie bowiem objęta ta osoba (jej nieprawidłowe działanie). Tymczasem to właśnie ta osoba, podejmując się pełnienia określonych obowiązków za określone wynagrodzenie winna ponosić ciężar wydatków związanych ze spełnieniem wymagań prawnych umożliwiających sprawowanie określonej funkcji i uzyskiwanie związanych z tym przychodów. W związku z powyższym nie można więc ww. wydatków zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych Spółki, gdyż nie spełniają ww. przesłanek wynikających z art. 15 ust. 1 updop.

W opinii tut. Organu ww. kwalifikacji wydatku nie zmienia fakt, iż prowadzona przez Spółkę działalność w świetle przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) może być prowadzona pod warunkiem, iż czynności zarządzania będą wykonywane przez zarządców nieruchomości.

Reasumując, wydatki poniesione przez Spółkę w związku z opłacaniem składek z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej Prezesa Zarządu, nie stanowią kosztu uzyskania przychodów, bez względu na to, czy jest on Jej pracownikiem, czy też nie.

Stanowisko Spółki, iż zapłaconą składkę na ubezpieczenie OC Prezesa Zarządu Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania dotyczącego możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę z tytułu używania telefonu stacjonarnego oraz internetu przez Prezesa Zarządu zainstalowanych w jego mieszkaniu oraz pytań dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika