1. Czy spółka jest uprawniona do obniżenia dochodu z działalności pozastrefowej osiągniętego w (...)

1. Czy spółka jest uprawniona do obniżenia dochodu z działalności pozastrefowej osiągniętego w roku 2008 o 50 % wartości strat podatkowych poniesionych w latach 2006-2007? 2. Czy spółka jest uprawniona do obniżenia dochodu osiągniętego w roku 2008 z działalności strefowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym w związku z przekroczeniem limitu zwolnienia z tytułu tej działalności o 50 % wartości poniesionych w latach 2006-2007 strat podatkowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 23 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy podatnikowi przysługuje prawo do rozliczenia strat podatkowych z działalności prowadzonej na terenie strefy poniesionych w latach 2006-2007:

  • z dochodu z działalności pozastrefowej za 2008 r. ? jest prawidłowe,
  • z dochodu z działalności strefowej za 2008 r. po przekroczeniu limitu zwolnienia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy podatnikowi przysługuje prawo do rozliczenia strat podatkowych z działalności prowadzonej na terenie strefy poniesionych w latach 2006-2007:

  • z dochodu z działalności pozastrefowej za 2008 r.,
  • z dochodu z działalności strefowej za 2008 r. po przekroczeniu limitu zwolnienia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka została założona w roku 2006. Spółka realizowała, na podstawie uzyskanego zezwolenia z dnia 27 lipca 2006 r., inwestycję w specjalnej strefie ekonomicznej. Na dzień 31 grudnia 2007 r. inwestycja została oddana do używania i od stycznia 2008 r. spółka rozpoczęła montaż.

W okresie realizacji inwestycji Spółka poniosła straty podatkowe, które kształtowały się następująco:

  • rok 2006 strata podatkowa wyniosła 59.135,16 PLN
  • rok 2007 strata podatkowa wyniosła 1.397.007,85 PLN.

W bieżącym roku podatkowym Spółka uzyskuje przychody z działalności strefowej i z działalności pozastrefowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy spółka jest uprawniona do obniżenia dochodu z działalności pozastrefowej osiągniętego w roku 2008 o 50 % wartości strat podatkowych poniesionych w latach 2006-2007?
  2. Czy spółka jest uprawniona do obniżenia dochodu osiągniętego w roku 2008 z działalności strefowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym w związku z przekroczeniem limitu zwolnienia z tytułu tej działalności o 50 % wartości poniesionych w latach 2006-2007 strat podatkowych?

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 ze zm.) o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Jak stanowi art. 7 ust. 4 ww. ustawy przy ustalaniu straty nie uwzględnia się między innymi przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku, a w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, także straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem przekształconych spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe.

Zdaniem Spółki możliwość odliczenia straty może dotyczyć jedynie przychodu nie korzystającego ze zwolnienia, czyli przychodu z działalności pozastrefowej bądź przychodu z działalności strefowej, który w związku z przekroczeniem limitu pomocy publicznej, nie jest już objęty zwolnieniem podatkowym.

W przedstawionym stanie faktycznym należy przyjąć, iż strata spółki z lat 2006-2007 nie jest stratą z działalności z której przychód jest zwolniony z podatku, bowiem w roku podatkowym w którym strata powstała Spółka nie osiągała przychodów z działalności zwolnionej - działalności strefowej. Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie poglądem nie ma możliwości rozliczenia straty z działalności zwolnionej powstałej w okresie obowiązywania zwolnienia z dochodem z działalności opodatkowanej (np. wyrok NSA w Gdańsku z 12 maja 1999 r., sygn. ISA/Gd 1519/97, wyrok NSA w Warszawie z 7 maja 1999 r., sygn. III SA 5404/98). Jednak w przedmiotowej sprawie powyższe stanowisko nie znajdzie zastosowania. Jeżeli w latach 2006-2007 spółka osiągnęłaby dochód, musiałaby zapłacić podatek, ze względu na brak wykonywania działalności zwolnionej.

Dochody z działalności strefowej nieobjętej zwolnieniem podatkowym w wyniku przekroczenia limitu pomocy publicznej oraz z działalności pozastrefowej podlegają opodatkowaniu na takich samych zasadach, na jakich opodatkowana jest taka działalność wykonywana przez podmioty w ogóle nie prowadzące działalności w specjalnych strefach ekonomicznych. W zakresie tych działalności spółka nie korzysta z żadnych preferencji w zakresie podatków. Przyjęcie stanowiska odmiennego niż wskazane przez wnioskodawcę oznaczałoby, że spółka w zakresie działalności, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, znajdowałaby się w gorszej sytuacji niż podmioty nie prowadzące działalności w specjalnych strefach ekonomicznych. Taki stan należałoby zakwalifikować jako naruszenie zasady równości wobec prawa wyrażonej w art. 32 Konstytucji.

Zwolnienie podatkowe dla podmiotów działających w specjalnych strefach ekonomicznych stanowi jedną z form pomocy publicznej. W jednym z orzeczeń ETS stanął na stanowisku, że o pomocy publicznej można mówić wtedy, gdy podmiot ją otrzymujący znajduje się dzięki niej w uprzywilejowanej sytuacji ekonomicznej, jakiej by nie uzyskał w normalnych warunkach rynkowych (sygn. T - 204/97). Jeżeli korzystający z pomocy publicznej w postaci zwolnienia podatkowego z tytułu działalności w strefie, traciłby jednocześnie uprawnienia przysługujące innym podmiotom, nie można mówić o uprzywilejowanej sytuacji ekonomicznej beneficjenta tej pomocy.

Kolejnym argumentem na rzecz przedstawionego przez wnioskodawcę stanowiska jest okoliczność, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają żadnych ograniczeń co do możliwości pomniejszenia dochodu ze źródeł podlegających opodatkowaniu o stratę poniesioną w latach poprzednich. To, że działalność wykonywana w latach 2006-2007 miała na celu umożliwić prowadzenie działalności w strefie nie może wpłynąć na utratę prawa do pomniejszenia dochodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika