Czy otrzymana odprawa pośmiertna po zmarłym ojcu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym (...)

Czy otrzymana odprawa pośmiertna po zmarłym ojcu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura ? 30 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odprawy pośmiertnej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odprawy pośmiertnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W roku 2010, w związku ze śmiercią ojca, wnioskodawca otrzymał odprawę pośmiertną. Odprawę tę otrzymał od Spółki, w której ojciec był powołany na stanowisko Prezesa Zarządu. Na podstawie umowy o zarządzanie, ojciec (Zarządca) sprawował zarząd operacyjny i strategiczny, poprzez prowadzenie interesów Spółki. Umowa ta zawierała zapis, zgodnie z którym w razie śmierci Zarządcy w czasie trwania umowy, Spółka wypłaci małżonkowi oraz dzieciom Zarządcy odprawę w wysokości 3-krotnego średniego wynagrodzenia z 3-ch kolejnych miesięcy poprzedzających wypłatę odprawy. Kwotę tę dzieli się równo między wszystkich uprawnionych. Przedmiotowa odprawa nie wynika z uregulowań ujętych w Kodeksie Pracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymana odprawa pośmiertna po zmarłym ojcu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy, otrzymana odprawa pośmiertna podlega zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Cytowany artykuł nie zawęża możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku do odszkodowań wynikających z Kodeksu pracy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednakże, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe.

Z wniosku wynika, iż w związku ze śmiercią ojca, wnioskodawca otrzymał w 2010r. odprawę pośmiertną. Odprawę tę otrzymał od Spółki, w której ojciec był powołany na stanowisko Prezesa Zarządu na podstawie umowy o zarządzanie. Umowa ta zawierała zapis, zgodnie z którym w razie śmierci Zarządcy w czasie trwania umowy, Spółka wypłaci małżonkowi oraz dzieciom Zarządcy odprawę w wysokości 3-krotnego średniego wynagrodzenia z 3-ch kolejnych miesięcy poprzedzających wypłatę odprawy.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, iż z uwagi na fakt, iż z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika, że ma on zastosowanie wyłącznie do odpraw pośmiertnych uregulowanych w art. 93 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 1998r., Nr 21, poz. 94 ze zm.), otrzymana przez wnioskodawcę odprawa pośmiertna otrzymana z tytułu śmierci ojca będzie korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika