Czy w przypadku wyprowadzenia się członka z zasobów spółdzielni, spółdzielnia winna sporządzać (...)

Czy w przypadku wyprowadzenia się członka z zasobów spółdzielni, spółdzielnia winna sporządzać informację PIT-14?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura 04 listopada 2008r.) uzupełnionym w dniu 01 grudnia 2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych m.in. wypłaty wartości rynkowej lokalu w związku z wyprowadzeniem się członka z zasobów Spółdzielni - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 04 listopada 2008r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych m.in. wypłaty wartości rynkowej lokalu w związku z wyprowadzeniem się członka z zasobów Spółdzielni.

Z uwagi na stwierdzone braki formalne wniosku, pismem z dnia 21 listopada 2008r. Znak: IBPB II/2-415-25/08/JG wezwano wnioskodawcę do ich uzupełnienia. W dniu 01 grudnia 2008r. wpłynęło do tut. Biura uzupełnienie ww. wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Członkowie spółdzielni posiadający lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wnosili wkład mieszkaniowy w momencie zasiedlenia oraz poprzez spłatę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię na budowę lokalu zajmowanego przez członka spółdzielni. W momencie zamiany mieszkania w ramach spółdzielni członek wycofuje wkład z mieszkania, które zajmował i wnosi wkład na nowe mieszkanie. Jeżeli zaś członek wyprowadza się z zasobów spółdzielni, spółdzielnia rozlicza się z nim poprzez wypłatę wartości rynkowej zgodnie z art. 11 pkt 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy w przypadku wyprowadzenia się członka z zasobów spółdzielni, spółdzielnia winna sporządzać informację o której mowa w art. 7 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ...

Zdaniem wnioskodawcy, nie należy wystawiać informacji PIT-14 z uwagi na to, że jeżeli zaś członek wyprowadza się z zasobów spółdzielni, spółdzielnia rozlicza się z nim poprzez wypłatę wartości rynkowej zgodnie z art. 11 pkt 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Kwestie dotyczące nabycia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz warunków zwrotu wniesionego wkładu reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Stosownie do uregulowań zawartych w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) spółdzielnie mieszkaniowe są obowiązane sporządzić za rok kalendarzowy w trzech egzemplarzach, według ustalonego wzoru (PIT-14) imienną informację o wysokości wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego wniesionego do spółdzielni od dnia 1 stycznia 1992 r., chyba że podatnik złoży spółdzielni oświadczenie, że wycofany wkład nie był odliczony od jego dochodu lub podatku. W terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym spółdzielnie przekazują jeden egzemplarz informacji osobom, które wycofały ze spółdzielni wkład budowlany lub mieszkaniowy, a drugi egzemplarz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 21 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię zgodnie z postanowieniami statutu. Zatem wypłata wartości rynkowej lokalu mieszkalnego w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nie stanowi wycofania wkładu mieszkaniowego.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że członkowie spółdzielni mieszkaniowej posiadający lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wnosili wkład mieszkaniowy w momencie zasiedlenia oraz poprzez spłatę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię na budowę lokalu zajmowanego przez członka spółdzielni. Wątpliwość wnioskodawcy sprowadza się do tego że jeżeli członek spółdzielni wyprowadza się z zasobów spółdzielni a spółdzielnia rozlicza się z nim poprzez wypłatę wartości rynkowej zgodnie z art. 11 pkt 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych to czy wnioskodawca obowiązany jest sporządzić informację o której mowa w art. 7 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powołanych powyżej przepisów obowiązek sporządzenia przez spółdzielnię informacji PIT-14 istnieje jedynie w przypadku wycofania wkładu. Oznacza to zarazem, że wypłata osobie uprawnionej wartości rynkowej lokalu nie jest tożsama z wycofaniem wkładu ze spółdzielni i nie powoduje obowiązku sporządzenia według ustalonego wzoru informacjiPIT-14.

Wobec powyższego należało stanowisko wnioskodawcy uznać za prawidłowe.

Niezależnie od powyższego wyjaśnić należy, że stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wypłata wartości rynkowej lokalu stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie ze wskazanym przepisem, za przychody z innych źródeł należy uważać w szczególności kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użyte w tym przepisie sformułowanie ?w szczególności? oznacza, iż przepis zawiera tylko przykładowe wyliczenie przychodów, co oznacza, że przysporzenia majątkowe, nie zaliczane do pozostałych źródeł przychodów stanowią przychody objęte tym przepisem. W związku z powyższym wypłacona kwota stanowi przychód z innych źródeł. Przychód ten podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym składanym, za rok podatkowy, w którym zwrot wkładu nastąpił.

Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonując wypłaty wartości rynkowej lokalu winna wystawić w myśl art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT-8C. Zgodnie z tym przepisem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika