prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z realizacji projektu (...)

prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z realizacji projektu pn. ?Budowa sali gimnastycznej z łącznikiem przy szkole podstawowej w J. ? etap II? realizowanego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy N. D., przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2007r. (data wpływu 25 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikająca z realizacji projektu pn. ?Budowa sali gimnastycznej z łącznikiem przy szkole podstawowej w J. ? etap II? realizowanego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2007r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikająca z realizacji projektu pn. ?Budowa sali gimnastycznej z łącznikiem przy szkole podstawowej w J. ? etap II? realizowanego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan

Gmina N. D. jest beneficjentem komponentu wojewódzkiego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w województwie p.. Gmina jest osobą prawną i podatnikiem podatku od towarów i usług. Zrealizowano projekt: ? Budowa sali gimnastycznej z łącznikiem przy szkole podstawowej w J. ? etap II. Inwestycja została zakończona i przekazana w użytkowanie zespołowi szkół w J. (jednostka budżetowa Gminy) w dniu 29 grudnia 2006r. Obiekt jest nadal majątkiem trwałym Gminy. W trakcie realizacji projektu podatek był kosztem kwalifikowanym ? Gmina nie miała możliwości odzyskania podatku VAT w jakikolwiek sposób tj. zarówno w trybie § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jak również na ogólnych zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług. Wydatków związanych z tą inwestycją nie zaliczono do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (jednostki samorządu terytorialnego są zwolnione ustawowo z podatku dochodowego od osób prawnych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Gmina ma lub będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego skoro obiekt (sala gimnastyczna) jest i będzie wykorzystywany do czynności zwolnionych z podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług ponieważ mienie powstałe w wyniku realizacji ? sala gimnastyczna ? jest wykorzystywana do wykonywania czynności korzystających ze zwolnienia przedmiotowego ? PKWiU ex 80 (oświata). Również w przyszłości sala gimnastyczna będzie wykorzystywana tylko do takiej działalności. Gmina zobowiązała się do zachowania sposobu użytkowania wymienionego obiektu przez okres 5 lat od czasu przystąpienia do użytkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:- edukacji publicznej (art. 7 ust. 1 pkt 8).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Gmina w ramach swoich zadań zrealizowała projekt p.n. ?Budowa sali gimnastycznej z łącznikiem przy Szkole Podstawowej w J., dofinansowany ze środków uzyskanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Zatem w myśl powyższych przepisów nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. projektu, nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, ponieważ Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia w zakresie czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami. Tym samym nie będzie jej przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabywanych w ramach realizacji przedmiotowego zadania, polegającego na budowie sali gimnastycznej z łącznikiem przy Szkole Podstawowej w J. ? etap II.

Podatnik tymczasem stwierdza, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, uzależnione jest od sposobu w jakim Szkoła Podstawowa w J. wykorzystuje przekazane jej przez Gminę mienie powstałe w wyniku realizacji projektu. W jego ocenie fakt, iż sala gimnastyczna jest wykorzystywana do czynności korzystających ze zwolnienia przedmiotowego ? PKWiU ex 80, skutkuje brakiem prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Niemniej z uwagi na wywiedzenie analogicznych skutków w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika