Jaką kolejność odliczeń od dochodu kosztów uzyskania przychodów i składek na ubezpieczenie społeczne (...)

Jaką kolejność odliczeń od dochodu kosztów uzyskania przychodów i składek na ubezpieczenie społeczne winien zastosować płatnik przy ustalaniu podstawy do naliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ?

Odpowiadając na pismo z dnia 27.07.2004r. (data wpływu 30.07.2004 r.) w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje :

Na podstawie art. 31 ustawy dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej ? zakładami pracy? są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, które uzyskują od tych zakładów przychody, o których mowa w art. 12 wyżej wymienionej ustawy.
Dochodami są uzyskane w ciągu miesiąca przychody ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu:

  • kosztów uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 ww. ustawy.
  • składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy potraconych przez pracodawcę w tym miesiącu.

Wobec powyższego, pracodawca dokonując wypłat wynagrodzeń ze stosunku pracy, dla ustalenia podstawy do naliczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, winien zastosować kolejność i wysokość odliczeń od dochodu wynikającą z ww. przepisów.

Odpowiedź w zakresie poprawności stosowanego programu komputerowego wykracza poza zakres obowiązków wynikających z przepisów art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, ponieważ nie dotyczy informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika