Czy usługi świadczone na rzecz jednostki samorządu terytorialnego przez zakład budżetowy powołany (...)

Czy usługi świadczone na rzecz jednostki samorządu terytorialnego przez zakład budżetowy powołany do realizacji zadań własnych gminy podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług ?

Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług komunikacji miejskiej oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), tj. usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Tak więc usługi świadczone na rzecz jednostek samorządu terytorialnego (z wyjątkiem wyżej wymienionych) przez Zakład objęte są zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Przedmiotowe zwolnienie obowiązuje od dnia ogłoszenia rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004r. zmieniającego w/w rozporządzenie. Zmiany do rozporządzenia opublikowano w Dzienniku Ustaw z dnia 25.06.2004r. Nr 145, poz. 1541.

Do dnia wprowadzenia przedmiotowej zmiany zwolnieniu od podatku od towarów i usług, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 13 w/w rozporządzenia, podlegały czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami,wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Tym samym w/w zwolnienie nie skutkowało wobec gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, jednostek i zakładów budżetowych.

Jednocześnie wskazuje się, że określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności według stawek obowiązujących w momencie powstania tego obowiązku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika