Opodatkowanie przyznanych uprawnień do ulgowych przejazdów dla pracowników, ich dzieci i współmałżonków.

Opodatkowanie przyznanych uprawnień do ulgowych przejazdów dla pracowników, ich dzieci i współmałżonków.

Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze, działając na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), odnosząc się do zapytania zawartego w piśmie z dnia 16.04.2003r., złożonym w tut. Urzędzie w dniu 17.04.2003r., informuje iż kwestia przyznanych pracownikom świadczeń w naturze znajduje uregulowanie w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. nr 14, poz. 176).

Z przedstawionej w piśmie sprawy wynika, iż zakład pracy wykupuje na pisemny wniosek pracownika, uprawnienia do ulgowych świadczeń przejazdowych dla pracowników, ich dzieci i współmałżonków, a dokumentem poświadczającym uprawnienia są wydane legitymacje.

Porady prawne

Art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy (...) uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, (...) i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.Zgodnie z przytoczonym przepisem, wykupione dla pracowników uprawnienia do ulgowych przejazdów, stanowią ich przychód ze stosunku pracy.

Na podstawie przepisu, zawartego w art. 11 ust. 1 ww. ustaw, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze. Literalne brzmienie powołanego przepisu w części dotyczącej świadczeń w naturze wskazuje, iż przychód stanowią wyłącznie wartość otrzymanych świadczeń w naturze.
W związku z tym, iż przedmiotowe świadczenia dotyczą przyznanych uprawnień, przychód po stronie pracowników wystąpi z chwilą wydania legitymacji, potwierdzających uprawnienia do ulgowych przejazdów, a tym samym wskazujących na wartość przyznanych pracownikom nieodpłatnych świadczeń.

Zasady obliczania i poboru przez płatników zaliczek na podatek dochodowy od przychodów ze stosunku pracy określa ww. ustawa w przepisach zawartych w art. 31 i 32.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika