Czy prawidłowe jest wystawienie faktury korygującej, w przypadku dochodzenia zapłaty należności (...)

Czy prawidłowe jest wystawienie faktury korygującej, w przypadku dochodzenia zapłaty należności na drodze sądowej?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 29 marca 2004 r., uzupełnione pismem z dnia 16 kwietnia 2004 r. dotyczące wystawiania faktur korygujących. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żaganiu, działając na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuję, iż zasady wystawiania faktur korygujących uregulowane zostały w przepisach § 41 i § 42 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). W świetle wyżej powołanych przepisów faktury korygujące wystawia się w sytuacji, gdy:

  • po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.),
  • dokonano zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 15 ust. 2 ww. ustawy,
  • dokonano zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu,
  • podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce lub kwocie podatku, bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.



Z treści zapytania złożonego przez Podatnika oraz dołączonych dokumentów wynika, że z powodu nie zapłacenia przez nabywcę należności wynikających z ww. faktur Podatnik dochodził swoich roszczeń na drodze sądowej, w wyniku czego doszło do podpisania ugody. Na podstawie tej ugody nabywca został zobowiązany do zapłacenia na rzecz Podatnika określonej kwoty.

Mając na uwadze przepisy § 41 i § 42 w cyt. rozporządzenia, w których enumeratywnie wymieniono sytuacje uprawniające Podatnika do wystawienia faktury korygującej, stwierdzić należy, iż sytuacja opisana w zapytaniu Podatnika tj. dochodzenie na drodze sądowej zapłaty od nabywcy należności za wykonane usługi zakończone ugodą sądową, nie stanowi w świetle wyżej powołanych przepisów podstawy do wystawienia przez Podatnika faktury korygującej i obniżenia kwoty podatku należnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika