Czy darowizna budynku żonie podlega podatkowi dochodowemu?

Czy darowizna budynku żonie podlega podatkowi dochodowemu?

STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż jest Pan współwłaścicielem budynku na działalność gospodarczą, gdzie jest wieczyste użytkowanie gruntu. Drugim współwłaścicielem jest Pana mama. Budynek został zakupiony na spółkę cywilną w dniu 23.01.2002r. Wspólnikami spółki była- Pana mama 40% i Pan - 60% udziałów. Zakupiona nieruchomość była środkiem trwałym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i była amortyzowana do dnia 31-12-2003 roku. Spółka nie prowadzi już działalności gospodarczej, jedynie wynajmuje tą nieruchomość (nie jest ona amortyzowana). W niedługim czasie mama Pana chce podarować Panu pozostałą część budynku z gruntem. Następnie jak budynek już będzie Pana własnością, chce go Pan podarować żonie.
Na tle powyższego stanu faktycznego postawił Pan pytanie: czy ta czynność podlega podatkowi dochodowemu?

Porady prawne

STANOWISKO PODATNIKA UPRAWNIONEGO DO ZŁOŻENIA WNIOSKU
Pana zdaniem, nie podlega to ustawie o podatku dochodowym os osób fizycznych, gdyż nie jest to odpłatne zbycie, nie mają tu zastosowania art. 10 ust. 1 punkt 8 i art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wśród źródeł przychodów wymienia:
- pozarolniczą działalność gospodarczą (pkt 3)
- odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 - (pkt 8):
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c )- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Przychody podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą zostały określone w art. 14 ustawy podatkowej.
W myśl przepisów art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje sie odpowiednio.
Cytowany wyżej przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i lit. c jak też przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychód podatnika wymieniają odpłatne zbycie.
Zgodnie natomiast z treścią art. 888 § 1 ustawy z dnia 23.04. 1964r.- Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.
Zatem, mając na uwadze cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, że przedmiotowa darowizna nie będzie kreować przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zauważa, iż dokonuje w obrębie niniejszego postanowienia wyłącznie analizy przepisów prawa podatkowego zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej. Nie bada natomiast i nie dokonuje analizy ważności i skuteczności opisanej we wniosku czynności (zbycie nieruchomości żonie) na gruncie cywilno - prawnym.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko Pana przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika