Kto jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych?

Kto jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2010 r. (data wpływu 8 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca będący osobą fizyczną (dalej: ?Wnioskodawca?) na postawie art. 931 § 2 K.p.c. został ustanowiony zarządcą sądowym nieruchomości postanowieniem sądu w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego przeciwko właścicielowi tej nieruchomości. Wobec przeszkód w objęciu nieruchomości w zarząd komornik wprowadził Wnioskodawcę w zarząd nieruchomości. Nieruchomość objęta w zarząd jest budynkiem magazynowo-biurowym, którego pomieszczenia są wynajmowane. Zgodnie z art. 934 K.p.c. komornik wezwał najemców do zapłaty zaległych i przyszłych należności czynszowych do rąk zarządcy sądowego czyli Wnioskodawcy. Wnioskodawca zamierza przyjmować dochody z nieruchomości (w zasadzie sprowadzające się do czynszów najmu) i wydatkować je zgodnie z art. 940 K.p.c. w następującej kolejności:

  1. koszty egzekucji wraz ze swoim wynagrodzeniem oraz zwrot własnych wydatków;
  2. bieżące należności pracowników zatrudnionych w nieruchomości lub w przedsiębiorstwach znajdujących się na niej i należących do dłużnika;
  3. bieżąco przypadające w toku zarządu alimenty przyznane wykonalnym wyrokiem sądowym od dłużnika. Uprawnienie to nie przysługuje członkom rodziny dłużnika pozostającym z nim we wspólnym gospodarstwie domowym w chwili wszczęcia egzekucji;
  4. bieżące należności podatkowe z nieruchomości oraz bieżące należności z tytułu ubezpieczenia społecznego pracowników wymienionych w pkt 2;
  5. zobowiązania związane z wykonywaniem zarządu;
  6. należności z tytułu ubezpieczenia nieruchomości, jej przynależności i pożytków.


Natomiast zgodnie z art. 941 K.p.c. nadwyżkę dochodów po pokryciu wydatków wymienionych w art. 940 K.p.c., za czas do dnia przejścia własności nieruchomości na nabywcę, zarządca składa na rachunek depozytowy sądu. Nadwyżkę dołącza się do ceny, która będzie uzyskana za nieruchomość (tj. rozdysponowana będzie ona pomiędzy wierzycieli, czyli pokryje długi dłużnika - właściciela nieruchomości). Jeżeli natomiast egzekucja ulegnie umorzeniu, nadwyżkę tę otrzyma dłużnik - właściciel nieruchomości. Wnioskodawca - zarządca sądowy nieruchomości uzyska natomiast jedynie wynagrodzenie za sprawowanie zarządu przyznane przez sąd, który weźmie pod uwagę przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia nakład pracy zarządcy oraz dochodowość nieruchomości (art. 939 § 1 K.p.c.). Należy także nadmienić, że właściciel nieruchomości nadal jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej również jako ?VAT?), prowadzi działalność gospodarczą i wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz osiąga przychody z tej działalności. Możliwe jest również, iż właściciel tej nieruchomości może posiadać inne nieruchomości, z których osiąga przychody z najmu - w tym zakresie Wnioskodawca nie ma pewnej wiedzy na temat czy i ile innych nieruchomości może posiadać właściciel.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie obowiązków płatnika.


Kto jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, zważywszy, iż to właściciel nieruchomości jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, to też na nim ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od dochodu uzyskiwanego z nieruchomości (art. 44 ust. 1 ustawy o PIT). Dochód ten bowiem przekazywany jest w całości na rachunek depozytowy sądu, z którego przekazywany jest wierzycielom właściciela nieruchomości w ramach podziału sumy uzyskanej przez egzekucję z nieruchomości, bądź zwracany dłużnikowi, jeżeli egzekucja ulega umorzeniu. Jeżeli zajęta nieruchomość stanowi składnik majątku związany z działalnością gospodarczą, wówczas przychód uzyskiwany z jej najmu będzie przychodem wynajmującego z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT). Jeżeli zajęta nieruchomość nie stanowi składnika majątku związanych z działalnością gospodarczą, wówczas przychód uzyskiwany z jej najmu będzie przychodem wynajmującego z najmu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).

Wnioskodawca nie jest uprawniony ani zobowiązany, na podstawie żadnych ustawowych przepisów, do prowadzenia rozliczeń podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za właściciela (...) nieruchomości.

Wnioskodawca nie jest także uprawniony ani zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w zakresie dochodu uzyskiwanego z nieruchomości. Podatnik ten może bowiem osiągać zysk lub stratę z pozostałych swoich źródeł przychodu, o których Wnioskodawca nie ma żadnej wiedzy i nie ma żadnych instrumentów prawnych, aby taką wiedzę mógł posiąść.

Nadmienić także należy, iż zarządca sądowy ustanowiony jest jedynie tymczasowo. W zakresie przychodów i kosztów poniesionych przed objęciem zarządu i po ustaniu tego zarządu, pojawia się szereg problemów związanych z prawidłowym rozliczaniem podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do treści art. 44 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy są obowiązany bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.


Podstawą uzyskiwania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu, który stanowi przychód w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.


Zatem, właściciel nieruchomości jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i na nim ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od dochodu uzyskiwanego z wynajmu nieruchomości.


Wobec powyższego na Wnioskodawcy nie ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu uzyskiwania przez właściciela nieruchomości przychodów z najmu.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Tutejszy organ informuje, że wniosek:

  • dotyczący podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty w dniu 7 października 2010 r. odrębnymi interpretacjami indywidualnymi nr ILPP2/443-1048/10-2/EN, ILPP2/443-1048/10-3/EN, ILPP2/443-1048/10-4/EN, ILPP2/443-1048/10-5/EN, ILPP2/443-1048/10-6/EN ILPP2/443-1048/10-7/EN,
  • dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów został rozstrzygnięty w dniu 7 października 2010 r. odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-783/10-2/IM.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPP2/443-1048/10-2/EN, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-1048/10-3/EN, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-1048/10-4/EN, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-1048/10-5/EN, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-1048/10-6/EN, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-1048/10-7/EN, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika