Czy nabycie przez Wnioskodawcę w dniu 8 marca 2007 r. na wyłączną własność nieruchomości, które (...)

Czy nabycie przez Wnioskodawcę w dniu 8 marca 2007 r. na wyłączną własność nieruchomości, które nastąpiło w wyniku zniesienia współwłasności oraz przyznania tej nieruchomości na wyłączną własność podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn oraz czy w związku z przedmiotowym nabyciem spoczywa na Wnioskodawcy w roku podatkowym 2007 obowiązek złożenia zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy i praw majątkowych (SD-3) wg wzoru określonego załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie zeznań podatkowych (Dz. U. Nr 139, poz,poz.988 ze zm.) składanych przez podatników podatku od spadków i darowizn?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 06.12.2007 r. (data wpływu 17.12.2007r..) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn jest:

  • w zakresie zwolnienia nieodpłatnego zniesienia współwłasności ? prawidłowe,
  • w zakresie obowiązku składania zeznania podatkowego ? nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17.12. 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia nieodpłatnego zniesienia współwłasności oraz w zakresie obowiązku składania zeznania podatkowego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 8 marca 2007 r. Sąd Rejonowy w P. postanowił o zniesieniu współwłasności nieruchomości stanowiącej odrębną własność lokalu z przynależnym do niego pomieszczeniem piwnicznym, pomieszczeniem gospodarczym oraz garażem wraz z przynależnym do tej nieruchomości udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu wynoszącym 29/100. Ww. nieruchomość, do dnia wydania w dniu 8 marca 2007 r. orzeczenia przez Sąd Rejonowy w P., stanowiła współwłasność Wnioskodawcy oraz jego rodziców. Zniesienie współwłasności nastąpiło poprzez przyznanie przedmiotowej nieruchomości na wyłączną własność Wnioskodawcy bez obowiązku spłaty. Wartość współwłasności Sąd Rejonowy w P. ustalił na kwotę 250 000,00 zł. W dniu 08 maja 2007 r. Sąd Rejonowy w P. stwierdził, iż postanowienie z dnia 8 marca 2007 r. jest prawomocne.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy nabycie przez Wnioskodawcę w dniu 8 marca 2007 r. na wyłączną własność nieruchomości, które nastąpiło w wyniku zniesienia współwłasności podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn...
  2. Czy w związku z przedmiotowym nabyciem spoczywa na Wnioskodawcy w roku podatkowym 2007 obowiązek złożenia zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy i praw majątkowych (SD-3) wg wzoru określonego załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie zeznań podatkowych (Dz. U. Nr 139, poz.988 ze zm.) składanych przez podatników podatku od spadków i darowizn...


Zdaniem Wnioskodawcy, poza sporem w niniejszej sprawie jest fakt, iż Wnioskodawca oraz Jego rodzice zostali zaliczeni przez ustawodawcę do I grupy podatników podatku od spadków i darowizn, o której to grupie mowa w art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z uwagi na powyższe należy uznać, iż stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie przez Zainteresowanego w dniu 08 marca 2007 r. na wyłączną własność nieruchomości w wyniku zniesienia współwłasności jest zwolnione obligatoryjnie od podatku od spadków i darowizn. Powyższe zwolnienie skutkuje też, iż w związku z przedmiotowym nabyciem nie spoczywa na Wnioskodawcy obowiązek złożenia w roku podatkowym 2007 w terminie określonym w art. 17a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na druku o symbolu (SD-3) lub innym druku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie zwolnienia nieodpłatnego zniesienia współwłasności uznaje się za prawidłowe, natomiast w zakresie obowiązku składania zeznania podatkowego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. nr 142 poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego,
  2. darowizny, polecenia darczyńcy,
  3. zasiedzenia,
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności,
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu,
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Jednocześnie z art. 4 ust. 1 pkt 15 ww. ustawy wynika, iż zwalnia się od podatku nabycie przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Art. 14 ust. 3 pkt 1) stanowi, że do I grupy zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściową. Biorąc pod uwagę fakt, iż Wnioskodawca i Jego rodzice zaliczają się do I grupy podatkowej oraz zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie, uznać należy, iż warunek określony w przepisie art. 4 ust. 1 pkt. 15 ww. ustawy został spełniony. Zatem, przekazanie Zainteresowanemu przez rodziców nieruchomości będącej przedmiotem wniosku poprzez nieodpłatne zniesienie współwłasności podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn.

Z art. 17a ust. 1 ww. ustawy wynika, iż podatnicy podatku są obowiązani złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru.

Wzór zeznania podatkowego określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie zeznań podatkowych składanych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2006 Nr 139, poz.988).

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego uznać należy, że dokonanie nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości realizowane w ramach I grupy podatkowej jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Wnioskodawca ma jednak obowiązek złożyć zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy i praw majątkowych zgodnie z ww. rozporządzeniem.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika