Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym pożyczka udzielona spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (...)

Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym pożyczka udzielona spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i działającą zgodnie z zasadami czeskiego prawodawstwa, z siedzibą znajdującą się na terenie Republiki Czeskiej, przez udziałowca tejże spółki kapitałowej (prowadzącego jednocześnie działalność gospodarczą w RP) z przeznaczeniem na cele działalności gospodarczej tejże spółki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnej na podstawie przepisów obowiązujących na terenie RP?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 07 października 2008 r. (data wpływu 08 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki udzielonej Spółce przez jej udziałowca ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 08 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki udzielonej Spółce przez jej udziałowca.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej.

Zainteresowany jest udziałowcem spółki kapitałowej utworzonej zgodnie z prawem czeskim i z siedzibą na terenie Republiki Czeskiej.

Wnioskodawca jako udziałowiec udzielił tej spółce pożyczki jako firma. Celem pożyczki było finansowanie działalności operacyjnej oraz inwestycyjnej pożyczkobiorcy.

Organem zarządzającym pożyczkobiorcy jest suwerenny zarząd działający w oparciu o przepisy czeskiego prawodawstwa. W skład zarządu wchodzą obywatele polscy.

Rzeczywisty ośrodek zarządzania znajduje się zatem na terytorium Republiki Czeskiej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy pożyczka udzielona spółce z ograniczoną odpowiedzialnością utworzonej i działającej zgodnie z zasadami czeskiego prawodawstwa, z siedzibą znajdującą się na terenie Republiki Czeskiej, przez udziałowca tejże spółki kapitałowej (prowadzącego jednocześnie działalność gospodarczą w RP) z przeznaczeniem na cele działalności gospodarczej tejże spółki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnej na podstawie przepisów obowiązujących na terenie RP...

Zdaniem Wnioskodawcy, kwestie związane z opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki udzielonej przez udziałowca spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością) reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 tej ustawy podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy pożyczki oraz umowy spółki (akty założycielskie) a także zmiany takich umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku umowy spółki kapitałowej (a więc spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) za zmianę umowy uważa się m.in. pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza).

Zgodnie z art. 1 ust. 5 ww. ustawy umowa spółki oraz jej zmiana (a więc także pożyczka udzielona spółce z o.o. przez jej udziałowca) podlega podatkowi tylko wtedy, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.

Przy czym siedzibą spółki jest siedziba określona w umowie (statucie) spółki, natomiast rzeczywisty ośrodek zarządzania ? miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający spółki kapitałowej. W związku z tym w odniesieniu do spółek kapitałowych w pierwszej kolejności rozstrzyga położenie na terytorium RP tzw. rzeczywistego ośrodka zarządzania. Jeżeli zaś brak jest takiego ośrodka na terytorium takiego państwa, ale umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie ? decyduje położenie na terytorium RP siedziby spółki.

W związku z powyższym, ponieważ w analizowanej sprawie pożyczkobiorcą jest kapitałowa spółka prawa czeskiego, z siedzibą na terytorium Republiki Czeskiej, na terytorium której ma swoją siedzibę również zarząd tej spółki, przedmiotowa czynność, w myśl wyżej przedstawionego przepisu, nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. Dz. U. z 2007r. Nr 68, poz.450) pożyczka udzielona Spółce przez wspólnika stanowi zmianę umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jako udziałowiec udzielił pożyczki Spółce mającej siedzibę na terytorium Republiki Czeskiej. Oznacza to, że w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nastąpiła zmiana umowy spółki czeskiej. Jak wskazano powyżej zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli w chwili dokonania czynności, w tym przypadku zawarcia umowy pożyczki, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania Spółki ? pożyczkobiorcy albo siedziba spółki - pożyczkobiorcy w przypadkach wskazanych w art. 1 ust. 5 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku więc, gdy rzeczywisty ośrodek zarządzania pożyczkobiorcy i jego siedziba znajdują się na terytorium Republiki Czeskiej, pożyczka udzielona tej Spółce przez jej udziałowca ? podmiot polski, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w Polsce.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

IPPB2/436-427/09-4/AF, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika