Rozpoczęcie terminu przedawnienia

Pytanie:

"Spółce z o.o. została udzielona pożyczka gotówkowa przez udziałowców z zakreślonym terminem spłaty w ciągu 12 miesięcy. W jakim terminie w/w pożyczka ulega przedawnieniu i nie może być windykowana przez udziałowców i czy termin ten liczony jest od dnia podpisania umowy, czy też od dnia upłynięcia zakreślonego w umowie terminu wymagalności (w tym przypadku 12 m-cy później)?"

Odpowiedź prawnika: Rozpoczęcie terminu przedawnienia

Rozpoczęcie terminu przedawnienia następuje z dniem wymagalności. Dzień wymagalności to następny dzień (w opisanym przypadku) po tym, do którego pożyczkobiorca był zobowiązany do zwrotu pożyczki lub jej części lub dzień, w którym pożyczkodawca mógł żądać jej zwrotu. Zakładamy, że pożyczka miała być zwrócona w całości w ciągu 12 miesięcy od dnia wydania przedmiotu pożyczki np. pieniędzy.

W ciągu zatem 12 miesięcy pożyczkobiorca ma obowiązek i prawo spłacić sumę pożyczoną wraz z np. odsetkami. Jednakże rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia następuje po upływie 12 miesięcy, a dokładnie z pierwszym dniem upływu 12 miesięcy.

Jeśli pożyczka została udzielona w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, to termin przedawnienia wynosi 3 lata od dnia rozpoczęcia biegu przedawnienia. Taka jednak sytuacja nie zachodzi, albowiem zwrotu żąda wspólnik, który nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek Termin przedawnienia wynosi zatem 10 lat.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika